Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.7.2014 19:00

DokuMontag: Český Žurnál: Obnažený národ

Během posledního dokumentárního pondělí před letní přestávkou zavládne v Českém centru prázdninová nálada. Spolu s nekonečným množstvím českých rekreantů, kteří se každé léto vydávají na chorvatské pobřeží Jaderského moře, se sem tentokrát vypraví také tým Filipa Remundy. Filmaři sem však nemíří za dovolenou. Spíše chtějí zjistit, proč mnoho Chorvatů považuje výraz "český turista" za nejkratší možný vtip. A jak je to vlastně se stereotypy, které Chorvati pojí s českými turisty: bílými ponožkami v sandálech, paštikou a pivem v batohu, či nošením plavek i tři kilometry od pláže?

Podnětem k filmu režiséra Filipa Remundy byl článek chorvatského novináře Borise Dežuloviče. Pod titulem "Nešťastný turista Švejk" jeho autor tvrdí, že existuje důvod, proč se čeští rekreanti při činnostech jako třeba jízda na šlapadlech na otevřeném moři vystavují absurdnímu nebezpečí. Čeští turisté totiž v sobě stále nosí dobrodružného ducha kreslených filmů jejich dětství. Čechy prý ani v dospělém životě nikdy neopouští nezlomný optimismus Pata a Mata.

Film produkovaný Českou televizí je součástí cyklu "Český žurnál", jehož hodinové dokumenty se zaměřuje na aktuální fenomény české společnosti.

Vstup zdarma

Český Žurnál: Obnažený národ / Czech Journal: Naked Nation
CZ 2014, 56 min, v původním znění s anglickými titulky, režie: Filip Remunda

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

14.7.2014 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala