Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.4.2015 19:00

DokuMontag: Srok / The Term

Je to TEN film o opozici proti Putinovu Rusku. Ten film, kvůli kterému byl jeden z režisérů, Pavel Kostomarov, během natáčení podroben policejním výslechům, několik protagonistů bylo zadrženo ve vyšetřovací vazbě a někteří dokonce odsouzeni. Společná akce Českého centra Berlín a Mezinárodního lipského festivalu dokumentárního a animovaného filmu DOK Leipzig. Film uvede Dr. Grit Lemke (vedoucí programu Mezinárodního lipského festivalu dokumentárního a animovaného filmu DOK Leipzig), v průběhu večera se uskuteční videokonference s režiséry.

Film trojice ruských režisérů vychází ze záznamů několika kamer v místě zatýkání vedoucích osobností protirežimních protestů. Původní experimentální formát „dokumentárních zpráv“, které byly každodenně publikovány online, byl obsahově širší; v celovečerní verzi se však tvůrci zaměřili pouze na představitele různých opozičních uskupení.  Ukazuje například Xeniju Sobtschak, dceru politika, Putinovu kmotřenku a moderátorku talk show, která je i přes svou glamour sebeprezentaci představitelkou umírněné liberální inteligence. Dále je tu Alexei Nawalny obklopenývelkou skupinou následovníků, a to i přes svou silně pravicovou politickou orientaci. Vůdčí člen levicových extrémistů Sergei Udalzow a nebo Petr Verzilov, manžel Naděždy z Pussy-Riot a v současnosti „nejlepší přítel“ Madonny a Yoko Ono. (Barbara Wurm, DOK Leipzig 2014)

Hlavními charakteristikami silně autentického snímku jsou až fyzická blízkost k postavám, precizní stříhová skladba a působivá gradace sdělení. Nad osudy mužů a žen, pro něž se prostest stal smyslem života, byl vyklenut komplexní film s vysokou výpovědní hodnotou – mrazivé pojednání o demokratických právech a svobodě, vztahu vládní moci k jinak myslícím skupinám či sklonu mas k následování charismatických vůdců. (MFF Karlovy Vary)

Vstup volný

Srok/ The Term
RU, EE 2014, 87 min., originální verze s angl. tit., režie: Pavel Kostomarov, Aleksandr Rastorguev, Aleksej Pivovarov


Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

13.4.2015 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala