Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.9.2016 19:00

DokuMontag: Poustevna, das ist Paradies / Town Called Heritage

Úspěšný český dokument „Poustevna, das ist Paradies“ představuje divákům život v severočeské vesnici Dolní Poustevna blízko česko-německých hranic, ze které byla po druhé světové válce vysídlena velká část původních německých obyvatel.

Dokument ale není vhledem do historie vesnice, zabývá se totiž životy několika vybraných obyvatel (vietnamské dívky, Holanďana Daana, pamětnice Alžběty, mentálně postiženého Luboše i „sexuálního turisty“ Němce Volkera).
Ve filmu se střídají obrazy jednotlivých protagonistů, kteří diváka seznamují se svými pocity, životními osudy, starostmi i radostmi a po celou dobu se zdá, že režiséři Ondřej Provazník a Martin Dušek do jejich výpovědí nijak nezasahovali, nechali aktéry volně vyprávět a nehnali je k „šokujícím“ výpovědím. Převážně tento aspekt způsobuje, že dokument působí velmi přirozeně a nenásilně vede diváka, aby si z mozaiky osudů těchto obyvatel vytvořil vlastní obraz o životě v Dolní Poustevně, vesnici „bez kořenů“.

Dokument získal v roce 2007 cenu za Nejlepší český dokumentární film na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

Akce pořádaná ve spolupráci s filmovým festivalem Cottbus. Více informací k programu festivalu: www.filmfestivalcottbus.de

Hostem večera bude Bernd Buder, programový ředitel filmového festivalu Cottbus, který představí 26. filmový festival Cottbus (8.-13. 11. 2016) a jeho letošní filmovou řadu „Hledání stop: proměny společné německo-česko-polské historie“. Následně proběhne videokonference s režisérem Martinem Duškem.

vstup zdarma

Poustevna, das ist Paradies / Town Called Heritage
CZ 2007, 73 Min, OmeU, Regie: Martin Dušek, Ondřej Provazník

 

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

5.9.2016 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala