Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

31.10.2016 19:00

DokuMontag: Občan Havel

„Demokracie omezuje ty, kteří ji berou vážně, a zároveň dává téměř neomezené možnosti těm, kteří jí pohrdají.“ V. Havel

Dokumentarista Pavel Koutecký natáčel život Václava Havla od roku 1992, kdy kandidoval na funkci prvního českého prezidenta.  S kamerou ho sledoval přes deset let, po dvě funkční období. Po tragické smrti Pavla Kouteckého dokončil film jeho kolega dokumentarista Miroslav Janek.

Ze stovek hodin natočeného materiálu pak vznikl časosběrný dokument, díky kterému má divák jedinečnou možnost nahlédnout do zákulisí Pražského hradu, k návštěvě Rolling Stones roku 1995, sleduje napětí při prezidentských volbách roku 1993 a 1998 i uvolněnou atmosféru při návštěvě amerického prezidenta Billa Clintona v roce 1994.
Dokument je velmi autentický a zobrazuje Václava Havla jako civilního, „obyčejného“ člověka. Člověka ve skutečnosti plachého, s velkým smyslem pro humor, člověka, který se někdy rozčílí, někdy si zanadává a někdy už toho všeho má prostě dost. Sestřih z významných i zdánlivě obyčejných událostí 14ti let života Václava Havla tvoří dohromady unikátní mozaiku, která zaujme diváka hlavně svou lidskostí, přirozeností a upřímností.

Dokument získal v roce 2009 Českého lva za nejlepší dokument, Cenu filmových kritiků a teoretiků za nejlepší dokumentární film a byl nominován na Evropskou filmovou cenu za nejlepší dokument.

Vstup volný

Občan Havel / Bürger Havel
CZ 2007, 119 min., originální znění s německými titulky, režie: Pavel Koutecký, Miroslav Janek  

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

31.10.2016 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala