Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.11.2002 0:00 - 0:00

Divadlo Járy Cimrmana: Švestka - jevištní sklerotikon

Videopromítání hry divadla Járy Cimrmana.

Tavaszy Noémi

Životopis

Narodila se 13.listopadu 1927 v Budapešti, kde dosud žije.

Po studiích na pedagogické škole v Budapešti pracovala jako učitelka, jelikož po válce nemohla jít z církevní školy na vysokou, při práci absolvovala specializaci pro výtvarnou výchovu. Umělecká studia absolvovala soukromě u malíře Šándora Bortnyika.

V r. 1951 se provdala za Šándora Tavaszyho, kdy začala jejich životní kalvárie. (evakuace, zdrav. problémy atd.) V r. 1952 ji operovali s nádorem jícnu a byla nucena opustit pedagogickou dráhu.

Zpočátku hotovila goblény a malby stínítek k lampám postupně nastoupila na dráhu svobodné umělkyně. V r. 1971 se stala členkou tehdejšího Uměleckého fondu a v současnosti je členkou MAOE ( Státní svaz maďarských výtvarníků).

Její grafiky byly uveřejněny v denních listech, časopisech, nadále hotovila knižní ilustrace. Zhotovuje hlavně linoryty, olejové a pastelové malby.(série)

První samostatnou výstavu měla v r.1967, nynější je

Kritiky o její práci a výstavách jsou shrnuty v pěti svazcích na 1000 stránkách.

Její práce jsou ve veřejných sbírkách v Maďarsku i v zahraničí.

V r. 1968 byl její manžel rehabilitován (s 5 zkouškami z cizích řečí mohl 17 let pracovat jen jako pomocný dělník) a zaměstnán u IBUSZ-u. V tuto dobu jela na své první zahraniční studijní cesty, později následovaly zahraniční výstavy: Československo, Polsko, Jugoslávie, Švédsko, Německo, Japonsko, Kanada, USA.

Už desítky let představuje maďarské krajiny a průřezy našich literárních, hudebních a lidově-uměleckých pokladů v evropských zemích i za mořem. Na svých výstavách představuje hodnoty našeho kulturního dědictví a obohacuje v cizině utvořený obraz o Maďarsku.
Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

5.11.2002 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum Berlín


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala