Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.6.2007 0:00 - 0:00

Čtení: Jáchym Topol - Kloktat dehet

Jáchym Topol není jen hvězdou literárního a hudebního undergroundu z doby před rokem 1989, ale je i dnes jedním z nejznámějších autorů své generace. Jeho nový román vyšel začátkem roku v německém překladu Andrease Tretnera a Mileny Oda v nakladatelství Suhrkamp.

 

V bývalém šlechtickém sídle v Siřemi, vesnici západně od Prahy, se jeptišky starají o opuštěné děti. Mezi nimi je i dvanáctiletý Ilja a jeho mladší bratr, jejichž rodiče podle všeho  emigrovali do ciziny. Všední den dětí se změní poté, co lidové milice vtrhnout do „Heimdaheimu“, deportují katolické sestry a velitel zavede život pod vojenským drilem. Jsou páleny knihy, manipuluje se minulostí a Ilju vyškolí na sabotéra. Když se roznese informace o invazi armád států Varšavské smlouvy, přidají se mnozí ze starších chlapců k rebelům v „Siřemské autonomní zóně“.

 

Ilja provádí v roli překladatele a průvodce okupanty zpustošenou krajinou, ze které se vynořují trpaslíci, mrtvé žirafy a velbloudi - rozptýlené zbytky socialistického cirkusu z NDR. Nakonec české jednotky proniknou až do Bavorska, čímž vyvolají třetí světovou válku- historická fikce v tu chvíli ztrácí charakter karnevalu a satiry. Iljova dobrodružná léta se odvíjejí na pozadí zrychleně vyprávěných českých poválečných dějin - od vyhánění roku 1945 až do Pražského jara.

Jáchym Topol není jen hvězdou literárního a hudebního undergroundu z doby před rokem 1989, ale je i dnes jedním z nejznámějších autorů své generace. Jeho nový román vyšel začátkem roku v německém překladu Andrease Tretnera a Mileny Oda v nakladatelství Suhrkamp. Na literárním čtení je možno si knihu zakoupit.

 

Z německého překladu čte Paul Sonderegger (rbb), po čtení proběhne rozhovor s Jáchymem Topolem.

 

Středa 6.6.2007, 19.00 h

České centrum, Friedrichstraße 206, 10969 Berlín, knihovna ve 4. patře

vstup zdarma

 

> měsíční program

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

6.6.2007 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala