Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.10.2010 0:00 - 0:00

Čtení a rozhovor s Radkou Denemarkovou

Frankfurtský knižní veletrh

 

Peníze od Hitlera

Gita si ve svém životě musela několikrát projít peklem: jako Židovka byla internována a mučena nacisty, jako Němka byla po konci války odsunuta z Čech a když nakonec po desetiletích požaduje nazpět rodinné sídlo, je bývalými sousedy označena jako chamtivá stařena. Chce se jen vrátit domů, zalézt si pod měkkou teplou pokrývku a zacítit vůni milované vily. Když se ale jako šestnáctiletá v roce 1945 vrací z koncentračního tábora do rodné české vesnice Puklice, realita je zcela jiná. Rodinné sídlo bylo zabaveno, v jejím domově nyní žijí cizinci a jako příslušnice nenáviděné německé menšiny je mimo zemi pronásledována. Teprve o šedesát let později se Gita vrací, aby rodinu rehabilitovala. A opět ji zasáhne nenávist vesničanů, kteří v ní vidí bývalou velkostatkářku.

 

Podívejte se na potlačovanou část německo – české poválečné historie s tímto odvážným, obrovsky výmluvným a nekompromisním románem s obrázky vrývajícími se pod kůži, za který byla autorka Radka Denemarková oceněna nejvýznamnějším českým literárním oceněním Magnesia Litera.

Román s původním názvem Peníze od Hitlera vyšel v září 2009 v nakladatelství DVA v německém překladu Evy Profousové.

 

Čtení je společnou akcí Světa knihy, Ministerstva kultury České republiky, společnosti DTG Frankfurt nad Mohanem a Českého centra v Berlíně.

 

Čtvrtek, 10.7., 19.30 hod.

Romanfabrik, Hanauer Landstrasse 186, 60314 Frankfurt nad Mohanem

www.romanfabrik.de

Vstup volný

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

7.10.2010 0:00 - 0:00

Organizátor:

Společná akce Světa knihy, Ministerstva kultury České republiky, společnosti DTG Frankfurt nad Mohanem a Českého centra v Berlíně


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala