Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.6.2016 - 28.8.2016

Čtyřnásobný král na císařském trůnu. Životní cesta Karla IV. ve 14 zastaveních

Český král a římsko-německý císař Karel IV. byl panovník, který přemýšlel v evropském kontextu – a to už v pozdním středověku. Při příležitosti jeho 700. narozenin představí německé město Tangermünde spolu s Českým centrem Berlín výstavu, která zobrazí Karla IV. jako výjimečného politika své doby, ale také jako obyčejného člověka se svými starostmi a potřebami.

Výstava s texty uznávaných historiků a kunsthistoriků ukazuje, jak si Česká republika cení významu Karla IV. jako panovníka evropského formátu. Mimo to výstava představuje českou zemi jako už od raného středověku nedílnou součást evropské politiky a kultury, postavenou na hodnotách tolik významných pro Karla IV. – na křesťanství a humanismu.

Další část výstavy se zabývá, dnes nepříliš známým, soukromým životem císaře. Také císař Karel IV. si dělal starosti o osudu svých dětí a snažil se zajistit jim dobrou budoucnost. Užíval si života, často byl ale nemocný. A stejně jako každý člověk měl své dobré i méně dobré vlastnosti. V každém případě byl Karel IV. významný panovník, který viděl svět v širším kontextu a své vzdělání a víru využil k naplnění vlastních státně-dynastických koncepcí.

Koncepce: Jiří Fajt
Texty: Milan Rudik, Jan Royt und Jiří Fajt
Koordinace a realizace: Milan Rudik

Neděle, 19.6. – Neděle, 28.8.2016, Út – Ne 13:00 – 17:00 Uhr

Vstup volný

Místo konání:
Kapitelturm, Burg Tangermünde, 39590 Tangermünde
Datum:

Od: 19.6.2016
Do: 28.8.2016

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala