Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.9.2018 19:00

Düsseldorf | Český dokument ve středu: Nic jako dřív

Diskotéky, špatně placené brigády, neomluvené hodiny a nechtěná těhotenství. Film o životě teenagerů ve Varnsdorfu se snaží přiblížit, jak obtížné je dospívání v malém městě v severočeské pohraniční oblasti.

Teovi, Renatě, Aničce a Nikole je devatenáct, chodí do stejné školy a čelí podobným problémům. Teo nechce akceptovat žádné povinnosti a vyhrožuje, že odejde ze školy. Renata chodí za školu a bere si raději noční směny v kavárně, aby mohla finančně podporovat svou rozvedenou matku. Anička a Nikola sice dostanou příležitost absolvovat praxi v jednom hotelu v Řecku, ale nepříjemný šéf je nechává jenom vytírat chodby.            

V jejich malém rodném městě Varnsdorfu se jim nenabízí žádné velké perspektivy. Vyhlídka na brzkou nezávislost je pro všechny čtyři lákavá, ale na dospělý život ještě nejsou dostatečně zralí. Tuší, že se brzy ocitnou na životní křižovatce, ale nevědí, jakým směrem by se měl jejich život ubírat. Režiséři Klára Tasovská a Lukáš Kokeš je sledují z bezprostřední blízkosti a ve chvílích velké zranitelnosti. Snímek „Nic jako dřív“ byl v roce 2017 uveden na festivalu IDFA v Amsterodamu a na Finále Plzeň 2018 byl oceněn jako nejlepší dokumentární film.        

Po projekci následuje rozhovor s režiséry Klárou Tasovskou a Lukášem Kokešem

Vstup zdarma

Nic jako dřív / Nothing Like Before
CZ 2017, 92 min., v českém znění s anglickými titulky, režie: Lukáš Kokeš, Klára Tasovská


Český dokument ve středu
Již několik let vznikají v České republice výtečné dokumentární filmy vysoké umělecké kvality, které divákovi zprostředkovávají nezvyklé obrazové zážitky a vypráví působivé příběhy, nezřídka kdy se dotýkající i společné česko-německé minulosti. V nové programové řadě vám České centrum Düsseldorf a Gerhart-Hauptmann-Haus jednou za měsíc představí vybrané příklady české dokumentární tvorby. Na projekci následuje skypový rozhovor s protagonisty nebo tvůrci filmu.

Místo konání:
Stiftung Gerhart-Hauptmann-Haus, Bismarckstraße 90, 40210 Düsseldorf
Datum:

19.9.2018 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala