Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.11.2016 - 1.12.2016

Pop Up Shop: Glass Design

Prodejní výstava Pop Up Shop: Glass Design představí český sklářský design, reprezentovaný jak etablovanými značkami (CRYSTALEX, MOSER, KAVALIER), tak i novými progresivními studii (BOMMA, DECHEM, TABLO). Na výstavě budou prezentovány také unikátní produkty, např. náhrdelníky od významné české designérky Evy Eisler nebo nejnovější práce URNYY od Romana Kvity, který za svoji tvorbu získal German Design Award 2016 a Red Dot Award 2015.

České sklo je proslulé vysokou řemeslnou kvalitou a dlouhou tradicí. Je ale i materiálem, který se, více než ostatní, neustále formuje, a tak se díky originálním přístupům, úhlům pohledů a technologií stále transformuje nejenom jeho vizuální podoba, ale i funkce.

Výchozím materiálem jsou si všechny exponáty rovnocenné, ovšem rozlišnost získávají cestou svého vzniku. Každý má svůj vlastní příběh, který se píše třeba už desítky let či jen pár nedávných roků v tradičních manufakturách a rodinných studiích, nebo vznikají unikátně v rukách osobností.

Sklenice, lampa, pekáč, váza, náhrdelník, urna, to je jen zlomek z toho, co dokáže vytvořit hledání, střetávání, experiment nebo jen čistá náhoda…

24. 11. 2016, 19:00 
Vernisáž v zastoupení designérů

25. 11. 2016, 19:00
Přednášky designérů: Eva Eisler, Roman Kvita, Michaela Tomišková & Jakub Janďourek (DECHEM) a Michal Bačák

Otevírací doba: pá 14:00-20:00 / so 14:00-18:00 / po-čt 14:00-20:00

Vstup volný

CRYSTALEX je přímým pokračovatelem historických tradic českého sklářství. Patří mezi největším evropské výrobce nápojového skla a zároveň v tomto oboru i mezi přední světové výrobce, který představí současný design i tradici. 

Manufaktura MOSER vystaví svoji nejnovější ručně broušenou uměleckou kolekcí váz Softhard, která odkazuje na nezaměnitelný rukopis a hodnoty, které tato manufaktura už 160 let vytváří.

Firma KAVALIER je přední evropský výrobce domácenského, průmyslového, laboratorního a technického skla, který má více než 175 letou tradici. Na POP UP SHOPU bude vystavovat jak designovou kolekci lamp, tak i běžné domácenské produkty.

Nejmodernější evropská sklárna BOMMA se bude prezentovat rozsáhlou kolekcí svítidel, mimo jiné svými ojedinělými křišťálovými světly TIM, které jsou foukané ručně bez formy a dosahují rozměrů až 75cm.

Progresivní studio DECHEM se vždy zaměřuje na tradiční české řemeslné techniky a překvapivé souvislosti jejích různých forem. Věnují maximální péči všem fázím života produktu od návrhu přes výrobu, až po balení. Významnou částí jejich práce jsou projekty svítidel a bytových doplňků.

Nejmladší designové studio TABLO vytváří obyčejné věci s neobyčejným příběhem: „Na světě je tisíce věcí, ale jen málo takových, ke kterým si můžete vytvořit osobní vztah.“

Michal Bačák vystudoval produktový design na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (studijní stáže v Zagrebu a Rotterdamu, pracovní stáž ve studiu LAVA Grafisch Ontwerpers - Amsterdam). Dnes se věnuje výhradně ilustraci, ovšem úzce spojené s architekturou a užitým uměním, případně v novinách a časopisech. Snaží se propojit encyklopedický popis reality s poetikou mystifikace a nadsázky, kde fyzikální zákony potkávají fantaskní příběhy a magický realismus přechází v postklasicismus. Z posledních prací jde kolekci keramiky a porcelánu pro značku Křehký nebo nástěnné malby v architektuře Archeoparku Pavlov.

 

foto: © 2016 BOMMA

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

Od: 24.11.2016
Do: 1.12.2016

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala