Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.1.2018 19:00

Česko-německá novinářská cena. Rozhovor s oceněnými

V listopadu 2017 byla podruhé udělena Česko-německá novinářská cena. „Touto cenou chceme podpořit novinářky a novináře, kteří i přes sílící protivítr odolávají populistické zkratkovitosti, přestože právě ta zažívá konjunkturu ve všech oblastech – v politice, společnosti i médiích“, uvedl Tomáš Jelínek, ředitel Česko-německého fondu budoucnosti, k naléhavému poselství ceny, kterou v Berlíně blíže představí.

Čtyři z oceněných budou v Českém centru Berlín mluvit o své práci a představí své vítězné příspěvky. Pavel Polák, zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu, vypráví ve své reportáži „Tajemný kořistní fond“  o dosud neznámých německých archiváliích ve sbírkách Českého rozhlasu. Peter Lange, německý vítěz ve stejné kategorii, se ve svém článku vysílaném na Deutschlandradio „Praha nás přijala jako své příbuzné. Jak se z Thomase a Heinricha Manna stali Češi“ věnuje útěku dvou německých spisovatelů nacistického Německa. Tomáš Lindner, který získal ocenění v kategorii text a který píše pro český časopis Respekt, popisuje ve svém článku Sultán v Berlíně“  komplikovanou situaci Turků v Německu. Veronika Kupková nechává ve filmu „Generace N – Čechoněmec“, který natočila společně s Olgou Komarevtsevou, vyprávět vysídlené i zůstavší sudetské Němce o svých zkušenostech po roce 1945. Za to obdržela jednu ze dvou cen v kategorii Multimédia.

Vítězné příspěvky budou v průběhu večera prezentovány i formou krátkých video-portrétů.

Česko-německou novinářskou cenu vypisuje Česko-německý fond budoucnosti společně s Německým svazem novinářů (DJV) a Syndikátem novinářů. Tři porotci udělují hlavní ceny českým a německým příspěvkům v kategoriích text, audio a multimédia. Zvláštní cenu Mileny Jesenské obdrží příspěvek zabývající se v souvislosti s aktuálním děním občanskou odvahou a multikulturním porozuměním či tolerancí mezi oběma zeměmi a jejich soužitím v Evropě.

vstup zdarma

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

22.1.2018 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala