Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.11.2015

25. Filmový Festival Cottbus: Ucho

České centrum Berlín a Filmový festival Cottbus prezentují kultovní film z roku 1970, který neobyčejně otevřeně odhaloval praktiky Státní bezpečnosti. Po projekci bude následovat rozhovor s Ivou Procházkovou, spisovatelkou a dcerou scénáristy Jana Procházky.

Praha, 50. léta: náměstek ministra (Radek Brzobohatý) a jeho žena (Jiřina Bohdalová) se vrací z bujaré vládní recepce do své vily. Záhy si povšimnou, že něco není v pořádku. Klíč od domu se ztratil, zvonek nefunguje, v domě se nedá rozsvítit a telefon je hluchý. Ludvík má podezření, že v jejich domě byla Státní bezpečnost a nainstalovala tam odposlouchávací zařízení. Během vládní recepce mu bylo několikrát naznačeno, že ministr byl zatčen a že také on by se měl radši držet na pozoru. Ludvík přemýšlí, čím se mohl provinit. Má strach, že byl uvržen v politickou nemilost.

Scénárista Jan Procházka a režisér Karel Kachyňa ve filmu věrně analyzují, jak v Československu fungoval tehdejší totalitní režim a jakým způsobem pracovala Státní bezpečnost. Ukazují omezenost a nadřazenost politické garnitury a nebojí se ani poukazovat na antisemitské motivy pronásledování. Naléhavý černobílý obraz a sugestivní hudba autenticky zprostředkovávají atmosféru nejistoty a stále hlodajícího strachu z libovůle mocných, která v době stalinismu mohla postihnout každého. Jelikož se ti, kteří byli od roku 1970 opět u moci, filmu a jeho kritického sdělení obávali, nechali jej hned po dokončení zavřít do státního trezoru. Veřejnosti byl film odhalen až po Sametové revoluci a své mezinárodní premiéry se dočkal v roce 1990 v soutěžní sekci filmového festivalu v Cannes.

Tady se dostanete k 25. Filmovému festivalu Cottbus a k programu


Ucho, CZ 1970, 91 min., režie: Karel Kachyňa, scenář: Jan Procházka

Místo konání:
Obenkino, Straße der Jugend 16, 03046 Cottbus
Datum:

6.11.2015

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala