Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

23.10.2012 - 21.11.2012

Experimentální díla. IV. Bohumila Grögerová

Poprvé je v Německu k vidění výstava věnovaná české autorce a překladatelce Bohumile Grögerové – její součástí budou také dokumenty a artefakty české experimentální literatury a umění: mezi jinými také od Václava Havla, Jiřího Koláře, Emila Juliše, Ladislava Nováka a Karla Trinkwitze.

Překlad C. Morgensterna vydaný roku 1958 byl začátkem; do roku 2003, kdy Josef Hiršal zemřel, přeložili do češtiny on a Bohumila Grögerová více než stovku děl světové literatury a vytvořili a vydali množství knih, textů a antologií. Nejnovější autobiografická kniha Bohumily Grögerové, jež v srpnu oslavila své devadésáté první narozeniny, vyšla teprve před několika týdny. Jmenuje se „Dva zelené tóny“.

Řada „Experimentální díla“ je realizována společně se studenty FU Berlin (Seminář „Neoavantgardní literární formy po roce 1960“, Dr. Johanna Bohley).

Při otevření výstavy promluví Dr. Alice Stašková (FU Berlin), jejímuž odbornému a angažovanému působení vděčí výstava za určující vliv. Součástí bude také promítání  krátkého filmu mladého českého básníka a filmaře Martina Langera, v němž Grögerová hovoří o své knize Rukopis (2008, kterou kvůli své postupující slepotě sepisuje velkými písmeny) a přednáší básně Josefa Hiršala a Jiřího Koláře (se simultánním překladem do němčiny).

Literaturhaus Berlin srdečně děkuje Bohumile Grögerové za její spolupráci a také pracovnicím a pracovníkům Památníku národního písemnictví v Praze, především Dr. Petru Kotykovi, za přátelskou podporu!

 Vernisáž: Úterý, 23. 10., 20:00

Výstava je otevřena pro veřejnost do 21. Listopadu vždy od úterý do pátku od 15 do 19 hodin a před večerními akcemi.

Vstup volný

 

Místo konání:

Literaturhaus Berlin, Fasanenstr. 23, 10719 Berlin

Datum:

Od: 23.10.2012
Do: 21.11.2012

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala