Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.5.2014 19:00 - 12.6.2014

Objectivity

Současná vizuální média jsou natolik prostupná, že jen těžko lze dát výstavě jednoznačný přívlastek. Autoři, kteří se představují v Českém centru v Berlíně pod názvem Objectivity, se ale dají charakterizovat svými vztahy: dominantou je světoznámá umělkyně, designérka, architektka a šperkařka Eva Eisler a její současní i bývalí studenti. Jako host byl přizván Martin Papcún, absolvent mnichovské Akademie der Bildenden Kunste, jenž dříve působil jako asistent Evy Eisler v ateliéru K.O.V. na pražské UMPRUM.

Objectivity
Eva Eisler, Eva Humlová, Markéta Kratochvílová, Kateřina Vorlová
Host: Martin Papcún
Kurator: Eva Eisler

Vernisáž
15. 5. 2014, 19.00-21.00
Úvodní slovo: J.E. JUDr. Rudolf Jindrák, velvyslanec České republiky v SRN

Otevírací doba
19. 5. – 12. 6. 2014, po-čt 14.00-19.00
Mějte prosím na paměti, že výstava není v době konání ostatních akcí v Českém centru přístupná.

Pozvánka:

Všem účastníkům je společná otevřenost v přístupu k tvorbě – schopnost, kterou jim předala jejich razantní navigátorka Eva Eisler. Objectivity je proto spíše instalací artefaktů a emocí, které ovlivňují podobu prostoru a vytvářejí specifickou atmosféru.
Dominantu expozice tvoří objekt volně sestavený z bílých lakovaných desek Stůl pro otce a syna, který Eisler navrhla pro firmu Lugi – je to však skvostná skulptura ve stylu Donald Judd. S tou svým architektonickým vzhledem korespondují Černé grafitové kresby a velkoformátové malby na plátně ze série Černé komnaty představující abstrahované půdorysy zámeckých staveb. Ačkoli je Eva Eisler známá širší veřejnosti více jako autorka originálních šperků, tento výběr poukazuje na její všestrannost a zároveň logicky uzavírá okruh jejích úvah o tvorbě. Chladná a přímočará geometrie skrývá prostor pro člověka i magickou historii.
Také volba prací tří bývalých i současných studentek souvisí s jejich prostorovými projevy, které mohou zastupovat design, objekt i konceptuální instalaci.
Markéta Kratochvílová představuje své kombinované šperky z nové kolekce Muse, které jsou expresivní a pracují s ornamentem, současně ale vycházejí z pravidelného geometrického členění, z jakéhosi tajemného řádu. Kateřina Vorlová tematizuje ve svých hybridních objektech proces tvorby jako takové. Pracuje s netrvanlivými materiály jako křídou a sádrou a vytváří tak ne-nadčasová díla jako poznámky pod čarou velkých příběhů. Eva Humlová vnáší do expozice efemérní prvky na hranici uchopitelnosti. Realizovala zde jakési prostorové kresby z volně zavěšených objektů a ilustruje tak doslovně i síť vztahů, které zde vznikají.
Host Martin Papcún se připojuje cyklem Staveb, jež vyrůstají z půdorysů jako krystaly spojující v sobě protiklady interiéru a exteriéru i příběhy svých nepřítomných obyvatel.
Projekt Objectivity je esteticky i obsahově harmonickým celkem spojujícím všechny principy správného řešení vyrůstajícího ze setkání řádu a náhody.

Text: Lenka Lindaurová

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

Od: 15.5.2014 19:00
Do: 12.6.2014

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala