Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.9.2018 19:30

Babelslam. Vysvětli svou řeč.

Jak zní evropské jazyky? Čím se vyznačují? Na večer babylonského rozuzlení jazyků zvou EUNIC Berlín a Zastoupení Evropské komise v Berlíně: v brutalistickém sále českého velvyslanectví budou úspěšní slameři a slamerky z různých zemí vyprávět, básnit a polemizovat o zvláštnostech svých rodných jazyků.

Jaromír Konečný (CZ)
Spisovatel, který se věnuje slam poetry a vědeckému kabaretu, vystupuje od roku 1992 na německých jevištích, ale také ve své rodné vlasti, v Česku. Spisovatelem a jevištním literátem se stal, protože „tak může oslovit více lidí. V hospodě tě poslouchá jen pět lidí.“

Jessy James LaFleur (BE)
Jessy, která se narodila v Cáchách a vyrostla v Belgii, představila svoji poezii a hudbu již ve více než 15 zemích a ve třech různých jazycích (němčině, francouzštině a angličtině). Sama se cítí být pouliční básnířkou, která se žene od města k městu se svým kufrem „Viktorem“, aby popularizovala mluvené slovo. Kreativní útočiště objevila v roce 2014 v Berlíně, kde nyní působí.

Merve Namli (TR)
Merve se narodila roku 1988 v Turecku a označuje se za „urbanisticko-feministickou autorku“. Zabývá se funkcí jazyka v politice, médiích a světě umění. Jako vystudovaná překladatelka a autorka pracuje pro několik veřejných institucí. Angažuje se jako aktivistka v antifašistických a feministických institucích v Turecku i Evropě. Merve píše pod několika pseudonymy.

Jayrome C. Robinet (FR)
Jayrome je spisovatel, mistr mluveného slova a vystudovaný překladatel, který se narodil roku 1977 ve Francii. Tam vydal i své dvě povídkové knihy, v roce 2015 vyšla jeho debutová německojazyčná prozaicko-lyrická sbírka, která se snaží prolomit hranice mezi zeměmi, jazyky a genderem: poetická, prozaická, precizní. Robinet se pohybuje na pomezí lyriky a dramatiky. Jeho první divadelní hra měla premiéru v roce 2015 v divadle Maxima Gorkiho v Berlíně.

Henrik Szanto (FI/HU)
Henrik je napůl Fin a napůl Maďar, živí se jako spisovatel, slampoet, moderátor a pořadatel kulturních akcí ve Vídni, narodil se v roce 1988. V roce 2016 vyšel jeho románový debut „Es glänzt und ist schön“(Třpytí se to a je to krásné). V roce 2018 vydává sbírku textů „Es hat 18 Buchstaben und neun davon sind Ypsilons“ (Má to 18 písmen a devět z nich jsou ypsilony). Szanto je zakládajícím členem a iniciátorem jevištních čtení „Sinn & Seife“ (Smysl. & mýdlo). Společně s Jonasem Schneinerem tvoří  slamerské duo „Kirmes Hanoi“. Jeho stěžejní tématem je mnohojazyčnost a kulturní pestrost.

Moderátorem bude známý berlínský organizátor a moderátor slampoetry Maik Martschinowsky. Po akci se můžete těšit na výběr evropských pochoutek.

Vstup zdarma! Je však potřeba se předem přihlásit.

Babelslam je společná akce pořádaná Evropským sdružením kulturních institututů (EUNIC Berlin) a Zastoupení Evropské komise v Německu k Evropskému dni jazyků. Znázorňuje různorodost evropských jazyků, stejně tak jako půvab každého z nich.

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

26.9.2018 19:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala