Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.6.2017 19:00

Literární objevy: „Anežka“ od Viktorie Hanišové

Ve svém románovém debutu, který získal velkou pozornost, rozebírá mladá česká autorka Viktorie Hanišová nejen již tak jako tak složitý vztah matky s dcerou. Na příkladu zcela privátního příběhu také kriticky poukazuje na přežitý obraz žen a hluboce zakořeněné předsudky v české společnosti: Julie sní o malé dcerce s blonďatými vlasy a modrýma očima. Ale protože její přání nelze splnit, vezme si do péče romské miminko, jehož původ omotává sítí lží.

Adopcí romského dítěte upozorňuje Viktorie Hanišová na téma, které přivedla do české literatury Tereza Boučková. K tématu se však přibližuje méně emotivně, přesně analyzuje protagonistku a v pátrání v jejích motivech: aby si splnila své dětské přání, je Julie ochotná zajít hodně daleko. Úspěšná žena dosáhla všeho ve své kariéře, nyní ale sní o dítěti - líbezné, blonďaté, ve všech ohledech perfektní dcerce Anežce. Její sen se však nevyplní. A tak nalezne cestu, jak dostat do péče Agnes, miminko romské ženy, která se o dítě nechce starat. Aby předešla neoblíbeným otázkám z kruhu známých, vymyslí Julie zkrátka novou identitu svojí dcery. Dospělí sice věří jejímu příběhu, ale co to udělá s dítětem? Opravdu Julie prokázala službu své dceři Anežce, a zbavila ji tak stigmatu? Může Agnes dospívat stejně jako jiné děti?

Autorka čte úryvky ze svého románu v německém jazyce, které do němčiny přeložila Christina Frankenberg. Originální český text se bude promítat.

Vstup zdarma

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

7.6.2017 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala