Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.4.2015 19:00

Bianca Bellová čte ze své knihy „Mrtvý muž“

„Dědu pověsili v září devatenáct set padesát. Mami se narodila v lednu následujícího roku, ale to ještě nevěděla, že je pohrobek.“ Takto dramaticky otevírá vypravěčka Bianky Bellové monologickou zpověď adresovanou svému milenci.

Vyznává se mu ze svých tajných myšlenek a rekapituluje příběh vlastní rodiny, kterou během neklidného 20. století potkalo mnoho zlého. Nešlo ale jen o politické okolnosti, kvůli kterým se jejich život v Praze vymykal z kloubů; rodina se musela potýkat s takovými nesnázemi jako je těžká nemoc, či otcův pozdní coming out. Vypravěčka svůj příběh předkládá zdánlivě klidně, s odstupem a lakonickým tónem, kterým ale probleskují vášnivé emoce.

Kdo je tím mužem, ke kterému svou promluvu směřuje, nevíme – jen, že její protějšek neodpovídá a jejich minulost musela být bouřlivá a plná konfliktů. Čtenář po jisté době ale pomalu začne tušit pointu, avšak v závěru je překvapen, k jak zákeřnému konci spletité vyprávění dospěje.

Čeští čtenáři mohou Biancu Bellovou znát jako fascinující vypravěčku již z jejího debutu „Sentimentální román“. Díky nakladatelství Braumüller a překladu Mirko Kraetsche se spisovatelka představí i německému publiku.

Bianca Bellová bude číst z českého originálu, německý překlad bude promítán.

Knihu bude možné v rámci akce zakoupit na stánku knihkupectví Bücher am Nonnendamm.

Vstup volný

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

20.4.2015 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala