Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.3.2010 0:00 - 0:00

Arno Pařík: Pražské ghetto. Jak to bylo a jak to je

Rok české kultury v Kleisthausu: přednáška

 

Praha je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších center židovského života ve střední Evropě. Zvláštní význam pražského židovského společenství nespočíval jen v množství jeho členů, kulturním a společenském bohatství, ale také v jeho poloze uprostřed země.

 

Navzdory všem přestavbám a katastrofám bylo a zůstalo židovské město do konce 19. století jednou z nejstarších pražských čtvrtí s dochovaným historickým půdorysem. Vzhled čtvrti se několikrát změnil: po velkém požáru se musely znovu vystavět některé části ghetta, své stopy zanechaly i měnící se stavební slohy.

Protože ve čtvrti, která se nemohla rozrůstat do šířky, panoval neustálý nedostatek místa, kompenzoval se tento problém dodatečnými přístavbami. Ghetto rostlo do výšky a získalo pitoreskní členitost. Tak vznikl působivý architektonický celek značné historické hodnoty.

 

Pražský historik PhDr. Arno Pařík seznamuje ve své přednášce s historií pražského ghetta a ukazuje, jak inspirovalo umělce znovu a znovu v jejich tvůrčí činnosti.

 

Čtvrtek, 11.3., 19.00 hod.

Kleisthaus, Mauerstraße 53, 10117 Berlin

Vstup volný, o přihlášky na akci prosíme na: Tel. 030 18 527 - 2648, Fax 030 18 527 – 1871

www.kleisthaus.de

 

Rok české kultury v Kleisthausu pod záštitou velvyslance České republiky je společným projektem Českého centra Berlín a Úřadu spolkového pověřence pro záležitosti postižených občanů.

 

> měsíční program

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

11.3.2010 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum Berlín, Kleisthaus


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala