Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

23.4.2016 - 25.6.2016

Archipel. Baletní večer s díly Jiřího Kyliána

Český choreograf Jiří Kylián patří k vlivným, dokonce legendárním osobnostem mezinárodní taneční scény. V rámci programu „Archipel“ představují Ben Van Cauwenbergh a Aalto Ballett Essen exkluzivní a reprezentativní výběr jeho novátorských tanečních kusů.

 „Wings of wax“ z roku 1997 je poetickým průzkumem neustále se proměňujících lidských vztahů. Zatímco základem tohoto kusu byla hudba od Bacha po Philipa Glasse, je kompozice od Dirka Haubricha pro „27’52“ inspirována zvukovým vesmírem Gustava Mahlera. „Petite Mort“ patří k výběru baletů, které byly poprvé uvedeny v roce 1991 u příležitosti 200. výročí úmrtí Wolfganga Amadea Mozarta v rámci Salzburger Festspiele. Mozartovou hudbou je inspirována také choreografie  „Sechs Tänze“: poprvé byla ukázána 1986 a je tak nejstarší ze zde představených tanečních kusů. Výsledkem je poetický, stejně tak jako emocionální taneční večer, který diváka nechává proplouvat důležitou částí taneční historie.

Jiří Kylián absolvoval Pražskou konzervatoř, roku 1967 získal studijní stipendium na Royal Ballet School v Londýně, kde se mohl seznámit se různými styly a inovacemi jak klasického, tak moderního tance. K vytváření vlastních choreografií ho povzbuzoval významný choreograf John Cranko. V roce 1973 začala jeho několik desetiletí trvající spolupráce s Nederlands Dans Theater, jehož uměleckým ředitelem zůstal 24 let. Jeho plynulý, s hudbou úzce pracující taneční styl, se v průběhu času vyvinul v abstraktní, často až surreálně působící vyjadřovací formu – nakonec však vznikly choreografie nabité radostným klidem.

Hudba od Heinricha I. F. Bibera, Johna Cage, Philipa Glasse, Johanna Sebastiana Bacha, Dirka Haubricha a Wolfganga Amadea Mozarta

Choreografie: Jiří Kylián
Scéna: Michael Simon, Jiří Kylián
Kostýmy: Joke Visser, Jiří Kylián
Světla: Michael Simon, Kees Tjebbes, Jiří Kylián, Joop Caboort
Dramaturgie: Christian Schröder

Premiéra: 23. dubna 2016, 19:00

Více info a termíny dalších představení zde

 

Podpořeno Sparkasse Essen a Českým centrem.

Foto: Gert Weigelt

Místo konání:
Aalto-Musiktheater, Opernplatz 10, 45128 Essen
Datum:

Od: 23.4.2016
Do: 25.6.2016

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala