Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.11.2019 19:00

archint_1989_cz:de: Monuments of Freedom and Reunification

Snahy o zpětné nabytí svobody vyvrcholily v České republice Sametovou revolucí v listopadu 1989. Téhož měsíce padla také Berlínská zeď, což vedlo ke znovusjednocení Německa v roce 1990. Co jsou monumenty znovuzískané svobody a sjednocení? Jaké jsou přirozené pomníky – která místa tyto události připomínají v Praze a v Berlíně? Jak takové památníky vypadají? Jaké byly okolnosti jejich vzniku? A jak by měly ideální monumenty vypadat a jakou roli by měly hrát ve městech podle historiček umění Anežky Bartlové a Sophie Jung?

Audio nahrávku najdete zde.

Anežka Bartlová obdržela magisterský titul na Univerzitě Karlově Praze (Ústav pro dějiny umění) a na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (Katedra teorie a dějin umění). Nyní je doktorandkou na Akademii výtvarných umění v Praze. Působí jako kritička umění (FlashArt CZ/SK, artalk.cz, a2larm.cz – od roku 2013). Dříve byla zaměstnaná jako staff writer v českém uměleckém magazínu Art+Antiques a kritickém periodiku Sešit pro umění, teorii a příbuzné zóny (2018–2019 editorka, od 7/2019 jako šéfeditorka). V roce 2014 vyhrála cenu Věry Jirousové, udělovanou začínajícím uměleckým kritikům; kniha „Manuál monumentu“, kterou editovala, byla publikována v roce 2016. Anežka Bartlová koordinovala neziskovou galerii INI a organizovala cenu Věry Jirousové (2015-2017). Je také členem solidární umělecké platformy pro komunikaci Spolek Skutek.

Sophie Jung studovala dějiny umění a politickou ekonomii v Berlíně a Istanbulu se zaměřením na moderní architekturu a územní plánování. Od roku 2010 pracuje jako novinářka a editorka na volné noze a píše o architektuře, umění a hudbě, mimo jiné pro magazíny taz, Monopol, Baunetz nebo art. V roce 2015 vydala svou knihu 12 Gegenstände o každodenních předmětech jako kulturních artefaktech (av-edice, ve spolupráci s HfG Ulm). Jungová také založila cenu Berlin Art Prize, nezávislé ocenění za současné umění, které se každoročně uděluje od roku 2013. Zároveň pracuje jako kurátorka.

archint_1989_cz:de je řada večerů věnovaným poválečné architektuře a monumentům a způsobu, jak je s nimi po Sametové revoluci a pádu Berlínské zdi v roce 1989 zacházeno. Proč se naše svoboda často projevuje jako svoboda bourat nebo jako svoboda zapomínat? Dá se na toto jednání pohlížet nejen jako na intervence, ale také jako na skutečné pomníky symbolizující znovuzískanou svobodu a sjednocení po roce 1989? Neměli bychom tyto objekty oprostit od politického kontextu a začít je oceňovat pro jejich uměleckou hodnotu? Je dnešní vnímání na bývalém Východě a Západě rozdílné? Čeští a němečtí teoretici architektury zde budou představovat své projekty a společně o nich diskutovat.

Vstup zdarma

Partneři: Velvyslanectví České republiky v BerlíněCollegium Hungaricum BerlínPolský institut BerlínSlovenský institut BerlínEUNIC Berlin.

Foto: Ústav pro soudobé dějiny AV ČR: Memorial of the Student Demonstrations of 17 November, in Prague (1990, sculptor Otakar Příhoda)

Grafik: Iveta Krajcirova, Deconstructed

 

 


 

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

14.11.2019 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala