Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.10.2019 19:00

archint_1989_cz:de: Free to Demolish: Art in Public Spaces

Nejen budovy, které byly postaveny mezi lety 1945 a 1990, ale i umění ve veřejném prostoru z toho období zažívají po Sametové revoluci a pádu berlínské zdi zneklidňující osudy. Jak v Československu, tak i v DDR byly výdaje na výtvarné umění povinnou součástí veřejných stavebních zakázek. Po roce 1990 vyvstávají otázky vlastnictví, údržby, rekonstrukcí ale i lhostejnosti. Jak se s těmito výtvarnými díly má zacházet? Jsou již zdokumentovaná? Jaká je jejich kvalita? Kdo je ochraňuje? Je politická změna důvodem se jich zbavovat? Kdo je za ně zodpovědný? Jana Kořínková a Martin Maleschka představí své projekty, které se právě těmito otázkami zabývají.

archint_1989_cz:de je řada večerů věnovaným poválečné architektuře a monumentům a způsobu, jak je s nimi po Sametové revoluci a pádu Berlínské zdi v roce 1989 zacházeno. Proč se naše svoboda často projevuje jako svoboda bourat nebo jako svoboda zapomínat? Dá se na toto jednání pohlížet nejen jako na intervence, ale také jako na skutečné pomníky symbolizující znovuzískanou svobodu a sjednocení po roce 1989? Neměli bychom tyto objekty oprostit od politického kontextu a začít je oceňovat pro jejich uměleckou hodnotu? Je dnešní vnímání na bývalém Východě a Západě rozdílné? Čeští a němečtí teoretici architektury zde budou představovat své projekty a společně o nich diskutovat.

Vstup zdarma

Partnery: Velvyslanectví České republiky v BerlíněCollegium Hungaricum BerlínPolský institut BerlínSlovenský institut BerlínEUNIC Berlin.

 

 

Illustration by Jan Šrámek: Flying Seagulls in Pilsen (1960, sculptor Slavoj Nejdl) 

Graphic design: Iveta Krajcirova, Deconstructed

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

10.10.2019 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala