Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.9.2018 19:00

archint 1918_2018: Praha nepostavená ǀ Vltavské břehy a plánování moderní metropole

Počátek 20. století a zejména pak meziválečná léta přinesla svěží smělé urbanistické a architektonické vize moderního Československa. Ve vzduchu byla po letech vídeňského vlivu příležitost přeměnit hlavní město Prahu v moderní velkoměsto a naplnit tak snahy o nezávislost. Z architektonických soutěží tehdejší doby tak vzešla celá řada ambiciózních návrhů na stavby či celé městské části, které by bývaly výrazně změnily tvář města. Velká většina z vizionářských projektů nebyla nikdy realizována a vize pro pražské ulice a volná prostranství zůstaly pouze na papíře. Právě nerealizované vize Prahy jako sebejisté metropole moderního věku jsou předmětem přednášky i nedávno vydané knihy.

Klára Brůhová je teoretička architektury 20. století a pracuje na katedře teorie a dějin architektury na Fakultě architektury ČVUT v Praze, kde také dříve sama studovala. Dále vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze a Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V roce 2015 obhájila svoji doktorskou práci s názvem "Praha nepostavená", její výzkum byl později také zveřejněn ve výše zmíněné knize.

Přednáška se bude konat v angličtině.

archint 1918_2018 je řada akcí věnující se obratu v architektuře po vzniku První republiky. Mladí teoretici architektury představují své aktuální projekty zaměřující se na odvážné moderní vize, které silně ovlivnily českou architektonickou krajinu. Ve spolupráci s CzechTourismem.

 

Podcast z přednášky můžete najít zde: https://www.soundtier.com/tschechisches-zentrum-berlin/archint-unbuilt-prague

 

 

 


V průběhu akce fotografujeme za účelem zveřejnění na naší internetové stránce nebo na našich účtech na sociálních sítích Facebook, Twitter, Instragram a Youtube. Svojí účastí na akci vyjadřujete souhlas se zveřejňováním fotografií, na kterých můžete být také vy. Pokud s tím nesouhlasíte, sdělte to prosím naší fotografce/našemu fotografovi nebo někomu z našich zaměstnanců.

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

18.9.2018 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala