Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.10.2018 19:00

archint 1918_2018: Baťovský domek | Mizející prvky zlínské architektury

Na začátku 20. století byl Zlín malým městem s ne větším než regionálním významem. Ovšem pak rodina Baťa založila obuvnickou továrnu a v sousedství začalo vznikat firemní městečko výrazně ovlivňující tvář města. Dnes tento výjimečný příklad komplexu moderního města jako architektonického dědictví rychle mizí pod sedimenty nedávných přestaveb. Přednáška bude vycházet z knihy „Baťovský domek: Mizející prvky zlínské architektury“ zaměřující se na obytnou architekturu ve Zlíně, obzvláště na rodinné domy určené firemním zaměstnancům.

Dvě ze tří autorek této publikace, Klára Eliášová a Barbora Vacková, představí politiku Baťova bydlení z různých úhlů pohledu. V přednášce se zaměří nejen na architektonické typy domů a jejich stavební technologie, ale budou se také věnovat zásadám nastaveným Baťou, sociálnímu kontextu bydlení a možnostem polepšení si s bydlením v návaznosti na kariérní růst. Poukážou na fakt, že bydlení v těchto moderních standardizovaných domech bylo spojené se specifickým životním stylem záměrně formovaným Baťovými představami.

Barbora Vacková je socioložka zabývající se urbánní sociologií a sociologií bydlení. Působí jako odborná asistentka a pracovnice na Masarykově Univerzitě v Brně.

Klára Eliášová je historička architektury a členka spolku 4AM Fórum pro architekturu a média, věnuje se architektuře průmyslových podniků a továrních měst.

Kniha je výstupem programu Ministerstva kultury České republiky NAKI II (DG16P02M028).

Přednáška se bude konat v angličtině.

archint 1918_2018 je řada akcí věnující se obratu v architektuře po vzniku První republiky. Mladí teoretici architektury představují své aktuální projekty zaměřující se na odvážné moderní vize, které silně ovlivnily českou architektonickou krajinu. Ve spolupráci s CzechTourismem.

Vstup volný

Podcast z přednášky můžete najít zde: https://www.soundtier.com/tschechisches-zentrum-berlin/archint-zlin

 

 

 


V průběhu akce fotografujeme za účelem zveřejnění na naší internetové stránce nebo na našich účtech na sociálních sítích Facebook, Twitter, Instragram a Youtube. Svojí účastí na akci vyjadřujete souhlas se zveřejňováním fotografií, na kterých můžete být také vy. Pokud s tím nesouhlasíte, sdělte to prosím naší fotografce/našemu fotografovi nebo někomu z našich zaměstnanců.

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

11.10.2018 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala