Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.10.2016 20:00

Hudba lásky, smrti a duchů: „Svatební košile“ od Antonína Dvořáka

Pěvecký sbor berlínské Singakademie začne novou sezonu jedním v Německu téměř neznámým mistrovským dílem českého skladatele Antonína Dvořáka. Skvělé vokální dílo „Svatební košile" (podle balady Karla Jaromíra Erbena) složené v roce 1884 pro sóla, sbor a orchestr, op. 69, oslavilo při své anglické premiéře o rok později na Birminghamském festivalu, pro který bylo složeno, velký úspěch u publika i kritiky.

Jedná se o příběh mladé ženy, jenž několik let marně čeká na návrat svého milence, který je však dávno mrtvý. Text napsaný Karlem Jaromírem Erbenem sahá až k baladě „Lenora" od Gottfrieda Augusta Bürgera. Dívka je o půlnoci unesena svým zesnulým milencem. Zatímco u Bürgera dívka zemře, ve Dvořákově textové předloze se dívka na základě své zbožnosti těsně před tím, než má přeskočit hřbitovní zeď, rozhodne k útěku.

V závislosti na obsahu ukazuje hudba ve všech dílčích aspektech tří sólistů, sboru i orchestru vysoký stupeň dramatičnosti. Lyricky ztvárněná zbožnost dívky čelí spojení ženicha s ďábelskými silami. Napětí a strašidelnost balady se odráží i v proměnlivosti malebného zvuku hudby. S vytím psů, voláním sýčků, dramatickým pohřebním průvodem a konečným rozuzlením dramatu prostřednictvím blížícího se dnu, kdy mrtvý ženich a všichni démoni – kteří se navíc vyskytují v márnici – zmizí a dívka je zachráněna.

Berliner Singakademie
Konzerthausorchester Berlin
Achim Zimmermann dirigent
Martina Rüping soprán
Lothar Odinius tenor
Philipp Kaven bas

Vstupenky:
Od 14 do 34 Euro (+ doplatek za předprodej)
http://www.konzerthaus.de/de/programm/berliner-singakademie/739
Rezervace vstupenek po telefonu (Konzerthaus Berlin):  030-2030 9 2101

 

S podporou Českoého centra Berlín

Místo konání:

Konzerthaus Berlin, Gendarmenmarkt, 10117 Berlin

Datum:

27.10.2016 20:00

Organizátor:

Berlin Singakademie


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala