Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

29.8.2014 19:00 - 13.9.2014

Alice Nikitinová a Matěj Smetana: Ztráta času

Galerie SVIT představí v Berlínksé galerii Autocenter Alici Nikitinovou und Matěje Smetanu, s podporou Českého centra Berlín.

Alice má ráda předměty, které připomínají něco jiného. Nevěří tomu, že by umění mohlo přímo vyřešit skutečné problémy. Přitahuje ji geometrie, je pro ni úplně nejsilnějším, nejjasnějším způsobem práce s obrazem. Jednoduchost je pro ni velmi důležitá hodnota. Chtěla by být přímočará a jasná, i s rizikem naivního vyznění, které to přináší. Termín "věci" ji už dlouho fascinuje svoji šíří a nepřesností. Ráda pracuje se znaky, které jsou snadno poznatelné. Poloha mezi obrazem a objektem je jí velmi blízká. Snaží se odkrývat kostru, nemlžit, nebýt tajemná, zřeknout se nálad a atmosfér, rozebrat malbu na náhradní díly.

Matěj by se rád zajímal o věci, co ho nějak přesahují, ale zároveň nemá moc rád patos. Napadá ho, že hra je nejzajímavější (a zároveň nejriskantnější) tam, kde se zároveň propojuje s realitou. Věci, které se mu zdají příliš jednoduché nebo jednoznačné, dopředu pokládá za podezřelé. Pokud na něco nestačí, nemá problém s tím, nechat si dílo vyrobit. Příliš ho nezajímá zacházení s uměleckým dílem jako s nástrojem. Už celkem dlouho přemýšlí, jak pracovat s časovým vývojem v nehybném médiu, jako je statická instalace nebo socha. Motiv hvězdy s paprsky se mu zdá neobyčejně zajímavý.

vernisáž: pátek, 29. 8. 2014, 19.00 hodin

30. 8. – 13. 9. 2014, čt – so 16.00 – 19.00 hodin 

www.autocenterart.de

www.svitpraha.org 

Projekt SVIT / Autocenter Berlin je podpořen Česko-německým fondem budoucnosti a Českým centrem Berlín.

Místo konání:

SVIT / AUTOCENTER Berlin, Leipziger Straße 56, 10117 Berlin

Datum:

Od: 29.8.2014 19:00
Do: 13.9.2014

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala