Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.11.2013 - 10.11.2013

23. ročník filmového festivalu Cottbus - Festival východoevropského filmu

Začátkem listopadu je to tu zas: největší festival středoevropských a východoevropských filmů naláká tisíce návštěvníků do chotěbuzských kin. České centrum Berlín podporuje uvedení českých dokumentů i hraných filmů v programové sekci FOKUS a kompletního televizního seriálu v sekci SPECIALS. Třídílný „Hořící keř“ režisérky Agnieszky Hollandové autenticky zobrazuje sebeupálení Jana Palacha a následky toho činu pro jeho rodinu i celou zemi. Letošní sekce FOKUS se koná pod tématem „Dikhen – Pojďme se podívat!“ a soustředí se na romskou kulturu a dějiny a na filmové zpracování toho, jak se Romská menšina vnímá sama, a jak je vnímána na venek. V této programové řadě budou uvedeny: časosběrný dokument Heleny Třeštíkové v podobě portrétu slavného hudebníka „Vojta Lavička: nahoru dolu“, film Milana Cieslara „Láska je láska“, ve kterém se slepá dívka zamiluje do mladého Roma, a „Život a smrt v Tanvaldu“, ve kterém dokumentaristé Vít Klusák a Filip Remunda vyšetřují vraždu otce rodiny.

České centrum Berlín podporuje uvedení vybraných dokumentárních a hraných filmů:

SPECIALS

Hořící keř
CZ 2013, 233 min., režie: Agnieszka Holland
Hrají: Tatiana Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach, Martin Huba, Ivan Trojan, Jan Budař a další
Na protest proti potlačení „Pražského jara“ se student Jan Palach upálil a brzy na to podlehl svým zraněním. Když jeden poslanec zesměšní čin jejího syna, rozhodne se Janova matka s poslancem soudit. Autentická dokumentární fikce.
8. 11., 10.00 hodin, Glad-House-Saal

FOKUS

Vojta Lavička: Nahoru a dolů
CZ 2013, 88 min., režie: Helena Třeštíková
Po 16 let doprovázela režisérka Roma Vojtu Lavičku, člena skupiny Gipsy.cz a bojovníka za práva svého národa. Mnohovrstevný dokument ukazuje vzestupy a pády jeho snažení a zároveň osvětluje situaci Romů v České republice.
6. 11. 2013, 14.30 hodin, Kammerbühne

Z kola von: Čo je za tým?
SK 2010, 30 min., režie: Jaroslav Vojtek
Život a smrt v Tanvaldu
CZ 2013, 60 min., režie: Vít Klusák, Filip Remunda
Malé severočeské město Tanvald se v roce 2012 dostalo do titulek novin: Mladý otec od rodiny s romskými kořeny zastřelen.  Byla to sebeobrana nebo vražda? Dokument konfrontuje diváky s předsudky a otevřeným rasismem obyvatel. Při pátrání po pravdě se režiséři nebojí nepříjemných otázek.
8.11.2013, 14.00 hodin, Kammerbühne
9.11.2013, 14.00 hodin, Kammerbühne

Láska je láska
CZ 2012, 95 min., režie: Milan Cieslar
Hrají: Petr Nárožný, Simona Stašová, Eliška Balzerová, Ondřej Vetchý a další
Slepá Maruška sní o velké lásce a vlastní rodině. Její nastávající by měl být velký, modrooký s blond kudrnatými vlasy. Místo toho se zamiluje do Roma Marka. Komedie o lásce dospívajících s  překážkami.
8.11.2013, 21.30 hodin, Kammerbühne

Kompletní program festivalu najdete na internetu: www.filmfestivalcottbus.de

Místo konání:
Cottbus
Datum:

Od: 5.11.2013
Do: 10.11.2013

Organizátor:

S podporou Českého centra Berlín


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala