Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.5.2016 - 15.5.2016

13. Filmový festival Nisa

V květnu startuje již po třinácté třínárodnostní filmový festival Nisa. Festival, iniciovaný Kunstbauerkinem v saském Großhennersdorfu a pořádaný ve spolupráci s filmovými kluby v Liberci a v Jelenie Góre, poskytuje již od roku 2004 mladým, ale i etablovaným filmařům z Polska, Česka a Německa společné fórum. Publiku nabízí rozsáhlý program s přeshraničními filmovými projekcemi, výstavami, čteními, koncerty a párty.

Cílem festivalu je nabídnout prezentační platformu pro aktuální filmovou produkci z oněch tří zemí, pro české a polské příspěvky, které jsou od znovusjednocení na německém filmovém trhu málo zastoupeny, se tak také zvyšují šance k distribuci do německých kin. Tyto příspěvky umožňují německému publiku žijícímu právě v pohraničí rozšířit si obzory a dělají z jediného německého přeshraničního festivalu opravdové místo setkávání.

Každý rok prezentuje festival v různých sekcích přehlídku aktuálních filmových produkcí z Česka. V soutěžní sekci hraných filmů jsou to, kromě tří německých a tří polských filmů, tragikomedie „Domácí péče“ od Slávka Horáka, strhující portrét stárnoucí filmové hvězdy „Eva Nová“ od Marko Škopa a vítěz Českého lva „Kobry a užovky“ od Jana Prušinovského. Do poroty soutěže byl získán Pavel Göbl – absolvent FAMU, scénárista, režisér a spisovatel.

V soutěži dokumentárních filmů, která je také silně trojnárodnostně zastoupena a v jejíž porotě bude o udělení ceny rozhodovat programový ředitel IDFF Jihlava Petr Lukeš, jsou k vidění tyto dokumentární filmy z Česka: časosběrný dokument „Mallory“ od Heleny Třeštíkové – jedné z nejúspěšnějších českých dokumentaristek, neobvyklý dokumentární road movie „Amerika“ od Jana Foukala a „Česká pivní válka“ o záchraně českého kulturního vlastnictví – piva od Jana Látala.

Další české příspěvky budou promítány v sekci Spektrum dokumentárních snímků a v soutěži krátkých filmů.

Všechny informace k filmům a dalšímu programu naleznete online na http://www.neissefilmfestival.de/index.php?id=startseite&L=3

Místo konání:
Dreiländereck um Zittau
Datum:

Od: 10.5.2016
Do: 15.5.2016

Organizátor:

Kunstbauerkino e.V.


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala