Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Workshop: Kreativní překládání

12. 5. 2015: Originální česká próza čeká na originální německý překlad. Česká autorka a novinářka Lidmila Kábrtová vydala v roce 2013 svůj debut, sbírku povídek, s názvem „Koho vypijou lišky“. V rámci workshopu, který je určen pro studenty bohemistiky a pokročilé žáky kurzů češtiny, si jeho účastníci vyzkouší nejrůznější techniky, které jim pomohou texty analyzovat, interpretovat, porozumět jim a tím pádem snadněji překládat. Pořádá České centrum Berlín ve spolupráci s univerzitou Greifswaldu a s přátelskou podporou Velvyslanectví České republiky v Berlíně.

Povídky, které na ploše 50 slov vypráví o složitém dětství v Československu 70. let, jsou v knize doplněny původními citacemi z novin. Autorka originálním způsobem podává svědectví o době a zároveň tak budoucím překladatelům klade neobvyklou výzvu.

V rámci workshopu, který je určen pro studenty bohemistiky a pokročilé žáky kurzů češtiny, si jeho účastníci vyzkouší nejrůznější techniky, které jim pomohou texty analyzovat, interpretovat, porozumět jim a tím pádem snadněji překládat. Kurz povede Dr. Raija Hauck, překladatelka a lektorka češtiny na universitě Greifswald. Autorka Lidmila Kábrtová bude pro dotazy účastníků přítomná v Berlíně.

Předpokladem účasti je jazyková znalost češtiny na úrovni B2.

Zájemci se mohou přihlásit do pondělí 18. 5. 2015. Součástí přihlášky je krátký životopis, informace o tom, zda a jaké předchozí zkušenosti s překladem zájemce má a zdůvodnění, proč se na workshop rozhodl přihlásit. Přihlášky zasílejte na: ccberlin@czech.cz, poté Vám bude zasláno potvrzení o přijetí.

Účast je bezplatná.

Počet účastníků: 5 až 12

Úterý, 26. 5. 2015, 16.30 – 20.30 hod
Středa, 27. 5. 2015, 9.30 – 12.30 a 13.30 – 16. 30 hod
Středa, 27. 5. 2015, 19.00 hod veřejné čtení textů