Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

„The Celluloid Curtain“: Filmová řada evropských špionážních filmů v Berlíně

Od 1. do 22. června 2011 představuje Zeughauskino v Berlíně filmovou řadu „The Celluloid Curtain“. Řada je věnována špionážním filmům z dob studené války. K vidění je připraveno jedenáct evropských filmů, které vznikaly na obou stranách železné opony.

V té době bylo téma. jak nepřítel zachází se svým politickým sokem považováno za fascinující a upoutávalo velký zájem. Proto také není divu, že se špionážní film stal v 60. letech jedním z nejúspěšnějších filmových žánrů v Evropě. Jak východní, tak západní popkultura tak reagovala na neustálý strach a hrozby vyvolávané politickým protivníkem. Řada The Celluloid Curtain sestavená filmovými experty Oliverem Baumgartenem a Nikolajem Nikitinem představuje filmovou produkci z let 1960 až 1974. Promítány budou nejen již klasické filmy – jako zfilmování The Spy Who Came in from the Cold od Johna le Carré – tak téměř zapomenuté skvosty špionážního filmu z vrcholného období studené války. Mimo jiné tak bude promítán ruský film Skvorets i Lira z roku 1974. Dodnes nebyl k vidění v cizině a pouze jednou v televizi Sovětského svazu.
Vcítit se do mysli protivníka a pak ho důmyslnou technikou nebo brutálním násilím přelstít a přemoci - to je odjakživa v různých variacích dějem všech špionážních filmů. Filmy z východu i západu se od sebe liší i jsou stejné zároveň: zatímco filmové produkce ze států bývalého východního bloku se na první pohled jeví silněji ideologicky motivovány a úměrně tomu zpracovány, pak u západních produkcí je subtilnějším způsobem ukazována vlastní svrchovanost, i když mají liberálnější nádech. Zaměnitelnost obou stran se v klasickém filmu  tohoto žánru přímo nabízí: Richard Burton jakožto „špión, který přišel z chladu“ se stane bez svého vědomí součástí hry dvou rovnocenných mocností na obou stranách železné opony, které již dávno nevěří v nějaké hodnoty: Chladu – jinak než nám říká titul – se nedá uniknout.
V řadě The Celluloid Curtain budou v červnu 2011 v Berlíně představeny filmy z Bulharska, Sovětského svazu, SRN, NDR, Velké Británie, Francie, Maďarska, Rumunska, Československa, Španělska a Polska. Žánrové rozpětí přitom sahá od akčních filmů po psychologické studie, od inscenované ideologie po subversivní parodie.
Filmy budou doprovázeny úvody kurátorů, filmových a kulturních odborníků. Zeughauskino a Spolkové ústředí pro politické vzdělávání pořádají doprovodný program - panelové diskuze a představení určené školám.

Další informace na  www.celluloid-curtain.eu.

„The Celluloid Curtain“ vznikla z iniciativy Goethe-Institutu v Londýně, v Berlíně ji pořádají Zeughauskino a Spolkové ústředí pro politické vzdělávání ve spolupráci s EUNIC Berlin.

Smyk

(ČSR 1960, 104 min., česky s anglickými titulky, režie: Zbyněk Brynych)

Po těžké autonehodě v západním Berlíně musí český imigrant František Král podstoupit plastickou operaci. Západní tajná služba využije situace a pošle muže s novým obličejem jako agenta do Prahy. Ve své době byl tento film, který prezentuje dekadentní pohled na tehdejší západní Berlín, velice úspěšný a v kinech ho vidělo velké množství lidí. (foto: nfa)

Čtvrtek, 2.6., 21.00 hod.
Středa 15.6., 20.00 hod.
Zeughauskino, DHM, vstup z nábřeží, Unter den Linden 2, 10117 Berlin
Vstup 5,- €