Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Tomáš Sacher je novým ředitelem Českého centra v Berlíně

04. 02. 2016: Novinář a moderátor Tomáš Sacher působí od začátku února jako ředitel Českého centra v Berlíně a Českého centra v Düsseldorfu.

Více o jeho programových a strategických plánech pro České centrum v Berlíně se můžete dočíst v tomto rozhovoru.

PhDr. Tomáš Sacher (1983) vystudoval Mediální a komunikační studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. V průběhu studia vedl oficiální internetový magazín univerzity, následně začal spolupracovat s týdeníkem Respekt, kde působil sedm let jako reportér, vedoucí ekonomické rubriky a zástupce vedoucího zpravodajsko-publicistické sekce. Má za sebou i působení v rámci vedoucích struktur vydavatelství Economia.

Pracoval řadu let jako novinář, vedl ekonomickou rubriku v týdeníku Respekt a zaměřoval se na otázky EU. Od roku 2011 organizoval a moderoval veřejné debaty zaměřené na českou společnost, politiku a ekonomiku, unijní otázky a česko-německé vztahy, například v Knihovně Václava Havla. Dlouhodobě spolupracuje s organizací Česká inovace. Poslední dva roky žije převážně v Německu, kde psal pro měsíčník Cicero. Tady vznikla spolupráce s Českým centrem Berlín

Podnikl řadu zahraničních reportážních cest (od analýzy Energiewende v Německu, přes reportáž z prezidentských voleb na Ukrajině a v Rusku). V rámci novinářských interview hovořil s laureátem Nobelovy ceny za ekonomii Josephem Stiglitzem, fenomenologem Johnem Castim či s českým virologem Antonínem Holým. Rozhovor „Navrhoval bych zřídit památník odsunu“ s historikem Adrianem Portmannem, zkoumajícím poválečný odsun Sudetských Němců, byl v rámci Novinářské ceny 2013 vybrán mezi tři nejlepší interview roku.

V uplynulých letech organizoval a moderoval veřejné akce, ať už šlo o sérii online debat o inovacích Česko 2020, diskuze o českém školství či čtyřletou spolupráci s Knihovnou Václava Havla na každoměsíčních debatách na aktuální společensko-politická témata. Spolupracuje s organizacemi jako Česká inovace, Technologická agentura ČR nebo Jihomoravské inovační centrum. Jako člen hlavní poroty vybíral nejzajímavější inovace roku či mapoval inovační prostředí v Německu. Inovace přitom nechápe jako pouhá technologická vylepšení, ale jako kreativní myšlení a obecnější snahu zvyšovat kvalitu života ve všech sférách lidské činnosti.

 

foto: PhDr. Tomáš Sacher © Karel Cudlín