Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Noc literatury na českých centrech v zahraničí

11. května 2011 proběhne již pátý ročník literárního happeningu Noc literatury. Tento projekt Českých center opět jedinečným způsobem představí to nejlepší ze současné české i evropské literární scény.

Tento večer známí čeští spisovatelé a umělci představí divákům nové knižní překlady od evropských autorů. To vše se odehraje na málo známých, přesto malebných místech pražské Libně. „Na místě, kde jeden z našich nejznámějších spisovatelů, Bohumil Hrabal, napsal řadu nezapomenutelných děl, na místě, které je dnes Pražanům jen málo známé a které, nejen díky odkazu slavného ‘pábitele‘, stojí za to znovu a znovu objevovat,“ říká Michaela Šilpochová, koordinátorka projektu z Českých center.

Celkem 16 Českých center se zapojí do projektu Noc literatury 2011 v zahraničí. Ve spolupráci s místními partnery představí to nejlepší ze současné české literatury v dialogu s literaturou světovou.

V Londýně se 11. května 2011 díky iniciativě Českého centra Londýn již potřetí v kongresovém centru British Library představí v rámci European Literature Night autoři ze sedmi evropských zemí. České centrum Moskva letos kreativně reaguje na téma pražské Noci literatury a představí v moskevském veřejném prostoru díla Bohumila Hrabala Příliš hlučná samota a Bambini di Praga. České centrum Vídeň pořádá ve spolupráci s Polským institutem a Collegium Hungaricum v rámci Noci literatury společnou prezentaci významných literárních děl zabývajících se židovskými dějinami.

České centrum Berlín se do letošního ročníku Noci literatury zapojí v nejmenší spolkové zemi Německa – v Brémách, kde je o českou kulturu a literaturu tradičně velký zájem. České centrum společně s Brémskou knihovnou a spolkem Verein Porta Bohemica e.V., který byl již v roce 2009 významných partnerem při organizování Dnů české kultury v Brémách, představí publiku v rámci Noci českých krimi příběhů české autory. Jaroslav Pížl a Helena Reich budou osobně číst ze svých knih v unikátní Krimi čítárně. Ukázky z historického románu Miloše Urbana zde přednese herec Martin Leßmann.