Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

My Unique Jazz Festival. Jazz z Evropy

11. 4. 2014: EUNIC Berlin představuje první "My Unique Jazz Festival. Jazz aus Europa“, který se koná 21. - 29. května v uměleckém prostoru Schlot, v b-flat a v Felleshus/Norské ambasádě v Berlíně.

Podnět k pořádání vlastního berlínského jazzového festivalu dal italský bubeník a skladatel Andrea Marcelli, který je po mnoho let úzce spojený s berlínskou scénou. Cílem bylo prezentovat rozmanitost evropského jazzu s jeho rozličnými kořeny, dialekty i moderním vývojem.
S tak silnou pozitivní reakcí by Marcelli ovšem asi nepočítal: Na přípravě prvního „My Unique Jazz Festival“ se podílí 19 evropských kulturních institutů a velvyslanectví Evropského sdružení národních kulturních institutů (EUNIC Berlin) a také hudebníci z 22 evropských zemí. Název festivalu hravým způsobem odkazuje na anglický výraz pro měsíc květen a dříve zmíněnou zkratku EUNIC, za níž se skrývá sdružení zastřešující evropské kulturní instituty.
Každá hudební skupina prezentuje vlastní tvorbu a nově interpretuje známá díla ze své vlastní země v rámci volné improvizace. Na každý večer platí: jeden koncert, dvě kapely, jeden vstup.

Přehled programu

Pátek, 23. 5. 2014, Hlavenková/Lavash Duo
Pianistka a skladatelka Beata Hlavenková a britský kytarista a zpěvák Justin Lavash společně vystupují s písněmi a kompozicemi různých hudebních žánrů (jazz, blues, folk, minimalistická hudba).  Oba vycházejí z odlišných hudebních směrů, přičemž v rámci tohoto jedinečného hudebního Dua se střetávají kdesi uprostřed. Zarputilý až bouřlivý výraz Justin Lavashe spolu s precizností a empatií Beaty Hlavenková nacházejí v lyrickém charakteru jejich hudby společného jmenovatele. Autorské skladby obou muzikantů zpívají a hrají na kytaru a klavír. Víc