Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Lesegruppe Literatura

Čtete rádi, chcete se v přátelském prostředí podělit o své dojmy a poznatky? Máte chuť objevit něco nového z české nebo s českou tematikou spjaté literatury? Pak patříte do naší čtenářské skupiny Literatura, která se bude od ledna pravidelně potkávat v Českém centru v Berlíně.

Nebude se jednat o žádné akademické debaty, chceme sdílet své dojmy, volně diskutovat o tom, co jsme přečetli, a přitom zjišťovat, co se ostatním líbí na knihách – nebo naopak, co se jim zdá méně zdařilé.

Ve středu našeho zájmu bude stát současná literatura, především čeští autoři a autorky. Nebudeme se ale seznamovat jen s českou překladovou literaturou, nýbrž také s překlady zahraničních autorů, kteří měli nějaký vztah k Čechám. V nabídce uvítáme jakýkoli žánr, na seznamu četby může stát detektivka stejně jako autobiografie.

Knihy na první tři čtení jsme již vybrali, ale na dalších titulech se můžeme domluvit společně. 

Termíny a knihy

Út 29.1. Jaroslav Rudiš: Grandhotel
(Pá 18.1. Promítání stejnojmenného filmu v kině ACUD, na závěr diskuse s autorem scénáře, Jaroslavem Rudišem.)
Na našem prvním sezení si můžeme povídat o románě a filmu, které vypráví příběh sympatického podivína Fleischmana, žijícího ve známém hotelu Ještěď, odkud sleduje a zaznamenává počasí.

Út 12.3. Markéta Pilátová: Má nejmilejší kniha
21. ledna bude Markéta Pilátová číst v Evropském domě ze svého románu, v němž nás zavede do Jižní Ameriky, právě tam se totiž v Hadím Institutu setkávají neobyčejné příběhy jejích hrdinů. Před naším sezením se lze osobně seznámit s autorkou.

Út 16.4. Franca Permezza: Partitura di Praga: Commissario Trattonis Sünden-Fall, kriminální román z Benátek a Prahy
První výlet do ne-české literatury nás přivádí do Itálie: v Benátkách se našla mrtvola českého pianisty, po jejímž vrahovi pátrá Commissario; na pozadí působivé kulisy Benátek a Prahy. 

Út 14.5. O četbě na tento den rozhodneme společně. Návrhy budou k dispozici na seznamu četby.

Takže: pokud rádi čtete, jste zvídaví a chcete být součástí naší skupiny čtenářů, napište nám e-mail a staňte se jejím členem! (Rozhovory povedeme v němčině).