Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Lesegruppe Literatura: J. R. Pick „Der Tierschutzverein“

21. 5. 2014Po delší odmlce jsme zpátky: 1. července se opět sejdeme se v čtenářském kroužku Lesegruppe Literatura, abychom znovuobjevili zapomenutého autora a diskutovali o jeho knize, která nyní vyšla v německém překladu v nakladatelství Königshausen & Neumann.

Text knihy „Spolek pro ochranu zvířat. Humoristická – pokud to je možné – novela z ghetta“ sepsal Jiří Robert Pick již v roce 1969. Dramatik a autor prozaik, který se proslavil satirickými a humoristickými texty a který od počátku 70. let v Československu nesměl publikovat, byl jako dospívající deportován do ghetta Terezín. 

Zde se odehrává rovněž jeho novela: 14-letý Toni leží s tuberkulózou na „nemocničním“ oddělení a oddává se snění.  Ve světě ghetta, kde nemá židovský život žádnou hodnotu a kde všechna zvířata zahynula, se Toni rozhodne založit spolek pro ochranu zvířat. Dostane dárek, myšku v krabici, kterou starostlivě ochraňuje. Tento absurdní nápad dává vzniknout mnoha humoristickým scénám, brutální realita koncentračního tábora ale zůstává přítomná. Lidé vydaní na pospas mizí v transportech, smrt je v ghettu na denním pořádku. J. R. Pickovi se podaří mnoho neskutečného. Vyvolává humor v situacích nejhlubšího zoufalství, umožňuje čtenáři představit si nepředstavitelné a promýšlet nemyslitelné.

Setkání vedená v němčině jsou otevřená všem přátelům literatury. Není nutné být členem, stačí přijít a popovídat si o knize. Prosíme jen o krátkou přihlášku na ccberlin@czech.cz.

Za pěkného počasí se sejdeme na zahradě před domem.