Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Fokus NDR – ČSSR

Všední den a tajná policie ve dvou komunistických diktaturách

České centrum Berlín iniciovalo a připravilo programovou řadu zaměřenou na život v komunistických diktaturách NDR a ČSSR pod dohledem Státní bezpečnosti. Programový cyklus od března do listopadu 2011 zahrnuje v I. pololetí výstavu Praha objektivem tajné policie, přednášku o spolupráci východoněmecké a československé Státní bezpečnosti, diskuzní večer spisovatelů v opozici, filmový večer a debatu o působení opozice v Československu a NDR. Cyklus probíhá pod záštitou velvyslanců ČR a SR v SRN a je společným projektem Českého centra Berlín, Spolkové zmocněnkyně pro záznamy Státní bezpečnostní služby bývalé Německé demokratické republiky a Slovenského institutu.  Vstup na všechny akce zdarma

 

Praha objektivem tajné policie

Výstava

Výstava připravená Ústavem pro studium totalitních režimů a Archivem bezpečnostních složek ukazuje rozsáhlý fotografický materiál a popisuje metody sledování československé státní policie StB během 70tých a 80tých let minulého století.
Útvar sledování StB sledoval až do konce roku 1989 všechny osoby označené jako nepřítel státu. Byli to především disidenti, chartisté nebo církevní hodnostáři, ale také cizinci, na které již na letišti či nádraží vždy čekala tajná policie. Ti všichni byli v hledáčku StB. Často nezůstávali špehové u samotného pozorování, ale také své oběti fotografovali s fotoaparáty schovanými pod kabáty či v dětských kočárcích. Často fotodokumentace, která vznikala v průběhu fyzického sledování, anebo která byla pořízena z pevného, tzv. opěrného bodu, zachycuje „objekty“ sledování při jejich každodenním shonu, při nákupech nebo při setkání s přáteli v restauraci.
Až nyní zveřejněné fotografie nejsou jen temným svědectvím „špiclování“, ale odkrývají také zcela neplánovaně zvláštní atmosféru Prahy a náladu v ulicích během 70tých a 80tých let.
Další informace

Zahájení: čtvrtek, 3.3., 19.00 hod. 

 

Pátek, 4.3. – čtvrtek, 30.6., Po-So, 10-18 hod.
Bildungszentrum der Stasi-Unterlagen-Behörde, Zimmerstraße 90/91, 10117 Berlin
Vstup volný

 

„Bratrské orgány“

Spolupráce východoněmecké a československé tajné policie
Přednášky a diskuse

Své „nerozbitné přátelství“ okázale prezentovaly diktatury východního bloku na sehraných státních návštěvách, velkolepých vojenských přehlídkách a společných manévrech. Také státní bezpečnosti velmi úzce spolupracovaly, aby utužily moc tehdejších politických stran. Na příkladu NDR a ČSSR se dá ukázat, jako taková spolupráce konkrétně vypadala. Jak reagovala státní bezpečnost na uvolněnou politickou situaci v 70tých letech? Jak se pokoušela potlačovat opozici v obou zemích?
  S dr. Douglasem Selvagem z Úřadu spolkové zmocněnkyně pro záznamy Státní bezpečnostní služby bývalé NDR , dr. Tomášem Vilímkem z Ústavu pro soudobé dějiny v Praze a dr. Jergušem Sivošem z Ústavu paměti národa v Bratislavě mohou návštěvníci po skončení přednášky diskutovat.

Úterý, 15.3., 19.00 hod.
Bildungszentrum der Stasi-Unterlagen-Behörde, Zimmerstraße 90/91, 10117 Berlin
Vstup volný

 

Spisovatelé v opozici

Jáchym Topol a Jan Faktor v rozhovoru s Doris Liebermann

Jáchym Topol (nar. 1962) a Jan Faktor (nar. 1951) nemají společného jen to, že jsou dnes již známými a mnoha cenami oceněnými spisovateli. Mají společnou i minulost. Oba se ve svém mládí věnovali undergroundu: Jáchym Topol v Praze, stejně jako Jan Faktor, který pak později přesídlil do východního Berlína.
V rozhovoru s novinářkou Doris Liebermann se ohlédnou oba nazpět a zavzpomínají, jak Jáchym Topol pašoval přes československo-polské hranice knihy, anebo jak Jan Faktor a jeho přátelé měli ve východoněmeckém literárním undergroundu překvapivě relativně hodně svobody.

Středa, 6.4., 19.00 hod.
České centrum Berlín, Friedrichstraße 206, Eingang Zimmerstraße, 10969 Berlin
Vstup volný

 

Žít v pravdě

Československá a východoněmecká opozice
Přednáška a rozhovor

Ve všech komunistických státech se lidé často vzpírali požadavkům diktatury.  Protestovali, odporovali a pokoušeli se “žít v pravdě” (Václav Havel). Každá společnost si přitom našla svou opozici. Jak to bylo v NDR a jak v ČSSR? Jak se navzájem ovlivňovaly, jaké kontakty měli mezi sebou bojovníci za lidská práva?
O tom všem a také o jiných tématech budou diskutovat bývalí disidenti. Zamyslí se i nad otázkou, jak se společný boj za svobodu a demokracii odráží v dnešní společnosti.
  Úvod: Dr. Tomáš Vilímek, Ústav pro soudobé dějiny, Praha
Diskuse s pamětníky: Gerd Poppe,  dřívější Iniciativa pro mír a lidská práva, Berlín
Ján Čarnogurský, dřívější právní poradce Charty 77, Bratislava
Následuje diskuse

Úterý, 17.5., 19.00 hod.
Bildungszentrum der Stasi-Unterlagen-Behörde, Zimmerstraße 90/91, 10117 Berlin
Vstup volný

 

Filmový večer

Junáci z prachu
SK 2010, 26 min., s tlumočením do němčiny, Režie: Tomáš Vitek
Krátký film o likvidaci skautského hnutí na Slovensku

Vymývanie mozgu
SK 2009, 20 min., s německými titulky, Režie: Milan Homolka
Film produkovaný spolkem ReAnimare pojednává o pronásledování církve v 50tých letech.

Čtvrtek, 23.6., 18.45 hod.
Slovenský institut, Zimmerstraße 27, 10969 Berlin
Vstup volný

Ucho
ČSSR 1970, 94 min., s anglickými titulky
Režie: Karel Kachyňa, Scénář: Jan Procházka, Karel Kachyňa
Hrají: Radoslav Brzobohatý, Jiřina Bohdalová, Jiří Císler, Miloslav Holub, Milica Kolofíková u.a.

Práce tajné policie je dodnes téma, které se stále objevuje v českých či slovenských filmech. Typickým příkladem je film Ucho, jehož scénář vznikl během Pražského jara 1968. Film nás zavede zpět do 50tých let, do doby polických procesů a pronásledování. Režisér rozehrál zajímavé drama skrze bohaté předivo vztahů mezi ústřední manželskou dvojicí, která si během jedné probdělé noci strávené v hádkách i usmiřování ujasňuje, zda i ona se neocitla v nemilosti režimu.

Čtvrtek 23.6.2011, 19.30 hod.
Slovenský institut, Zimmerstraße 27, 10969 Berlin
Vstup volný

 

Řada je společným projektem:

Spolkové zmocněnkyně pro záznamy Státní bezpečnostní služby bývalé Německé demokratické republiky
Slovenského institutu
Českého centra Berlín