Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Filmforum Greifswald

20.3.2014: Greifswaldské filmové fórum představuje pod názvem „Zaostřeno na Česko“ filmy pojednávající o české společnosti posledních čtyřiceti let. Hlavní pozornost filmařů přitom poutá napětí mezi mladistvou rebelií a politickým odbojem, což umožňuje rozličné pohledy na změnu společenských poměrů od dob komunistického Československa v 70. letech až po dnešní Českou republiku.

Filmové fórum „Zaostřeno na Česko“ vzniklo díky spolupráci filmového klubu Camera Obscura a Institutu slavistiky na Univerzitě v Greifswaldu, spolu s Českým centrem Berlín, Českým filmovým centrem, Filmovou a televizní fakultou Akademie múzických umění v Praze a Alfried Krupp Wissenschaftskolleg Greifswald. Akce probíhá s podporou Alfried Krupp von Bohlen und Halbach-Stiftung v Essenu.

A bude hůř…
CZ 2007, 84 minut, česky s německými titulky, režie: Petr Nikolaev
Následuje: Diskuze s Janem Tlustým z Ústavu české literatury a knihovnictví na Masarykově univerzitě 
 
„A bude hůř…“ je o sexu, drogách a rock'n'rollu v severních Čechách 70. let. Mapuje méně známá normalizační léta, kdy tzv. „český underground“ byl pro některé tou jedinou nadějí. Pivo a šnaps v něm tečou proudem a vždycky se najde nějaký ten sklep, kde se dá přespat. Film natočený podle kultovního románu Jana Pelce Netušená zkáza je zajisté jedním z nejhezčích a nejodvážnějších, které byly v posledních letech v Čechách zrealizovány. Snoubí se v něm netušená hrůza a neočekávaná krása.
Pátek, 11. dubna 2014, 18 hodin
Alfried Krupp Wissenschaftskolleg
Vstup zdarma

Praho, má lásko
CZ 2012, 70 minut, česky s anglickými titulky, režie: Markéta Černá, Viktória Dzurenková, Tomáš Pavlíček, Jakub Šmíd (FAMU, Praha)
Následuje: Diskuze s Ondřejem Šejnohou, ředitelem Studia FAMU

Ve čtyřech epizodách, v nichž každý autor usiluje o své vlastní vyjádření, pátrají hlavní protagonisté po správné cestě. Na svém putování připouštějí vlastní pochyby a touží po neočekávaných setkáních, zatímco na nás v pozadí působí atmosféra města.
Sobota, 12. dubna 2014, 19 hodin
Kunst- und Kulturverein „Polly Faber“
Vstup zdarma

Občanský průkaz
CZ, SK 2010, 137 min., česky s německými titulky, režie: Ondřej Trojan

Hořká komedie Ondřeje Trojana na motivy stejnojmenné knihy Petra Šabacha sleduje osud party dospívajících mladíků. Petr, Aleš, Popelka a Míťa vyrůstají v 70. letech, kdy vyjít na ulici bez občanského průkazu znamenalo koledovat si o průšvih a kdy povinná vojenská služba byla pro mnohé tím největším strašákem. V ironickém vyprávění s nádechem grotesky a věcné kritiky zažijeme, jak se boří rodičovská autorita v politickém ovzduší šikany, nezdařený pokus o útěk, mlčenlivou snaživost hezké učitelky a následky, které to zanechá v citovém životě čtyř kamarádů.
Neděle, 13. Dubna 2014, 19 hodin
IKUWO (Internationales Kultur- und Wohnprojekt)
Vstup zdarma

Panelová diskuze „Mladí mezi rebelií a politickým odbojem“
Diskutující: Petr Koura (Karlova Univerzita v Praze) a Mikhailo Minakov (Alfried Krupp Wissenschaftskolleg Greifswald)
Moderátor: Alexey Gorin (Youth Human Rights Movement – Berlin)

Vedle ohlédnutí za promítanými filmy a diskuzemi budeme společně s českým historikem Petrem Kourou a ukrajinským politologem Mikhailem Minakovem hledat odpovědi na následující otázky: Jak se protest proti škole a rodičům změní v politický odpor? Které sociální a společenské vazby jsou k tomu potřeba? Jakou roli v tom hraje sexualita, a jak se mohou filmy a odboj vzájemně ovlivňovat?
Pondělí, 14. dubna, 19 hodin
Alfried Krupp Wissenschaftskolleg Greifwald
Vstup zdarma

Ivana & Václav - Manželské etudy po 20 letech
ČS 1987, CZ 2006, 92 min., česky s něm. titulky, dok. film, režie: Helena Třeštíková
 Ivana a Václav pocházejí z cyklu Manželských etud, kterými Helena Třeštíková v 80. letech mapovala život šesti mladých manželských dvojic, na nějž pak navázala na počátku nového tisíciletí. Vznikla tak neobyčejná studie o životě jejích protagonistů, ale také o změnách v české společnosti během uplynulých 30 let. Ivanu a Václava poznáme ještě v bývalém Československu jako zamilovaný párek studentů architektury, kteří se s dítětem stěhují do prvního společného bytu. Po revoluci už mají pět dětí, jsou z nich skuteční workoholici a snaží se splnit si svůj sen: otevřít si v centru Prahy "největší prodejnu židlí v Evropě".
Úterý, 15. dubna , 19 hodin
„Tschajka“ (Institutskeller der Slawistik)
Vstup zdarma

Další informace zde a v letáku: