Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Düsseldorf | Nová vlna

Československá nová vlna nebo také filmy pražského jara, to je označení, které se používá v souvislosti s filmovou produkcí 60. let, kdy došlo k mírnému uvolnění režimu a filmy tehdy vzniklé tak aktivně reagují na politickou strnulost předešlého desetiletí. Toto období znamenalo nejen svobodu každodenního života, ale také slibovalo umělcům a umělkyním možnost tvořit svobodně a bez ohledu na nařízení strany. Potlačení pražského jara v roce 1968 znamenalo také konec nové vlny. Filmové muzeum Düsseldorf ve spolupráci s Českým centrem Berlín představí filmový průřez této epochy.

Lístky a další informace: www.duesseldorf.de/filmmuseum/black-box.html

Black Box, Kino im Filmmuseum Düsseldorf, Schulstr. 4, 40213 Düsseldorf

 


 

Úterý 6. 11. 2018 2O:OO  

Hoří má panenko

CZ 1967 · 73 min · v originálním znění s německými titulky · digitalDCP

režie: Miloš Forman · scénář: Miloš Forman, Jaroslav Papoušek, Ivan Passer · kamera: Miroslav Ondříček · hrají: Jan Vostrčil, Josef Kolb, Jan Stöckl a další

Ve vesnici se koná hasičský bál. Nejenže zmizí všechny ceny z tomboly, ale i předání hodnotného daru veliteli se potýká s problémy. Nezorganizovaná soutěž krásy se také vymyká kontrole stejně jako nečekaný zásah u vedlejšího hořícího domu. Není to náhoda: hasiči, stejně jako ostatní hosté, se vyznačují vypočítavostí a egoismem. Chaos na hasičském bálu zrcadlí selhání účastníků a účastnic v jejich lidské přirozenosti.

S filmem HOŘÍ, MÁ PANENKO vyjadřuje Forman poprvé neobyčejně ostrou a otevřenou kritiku společnosti. Pod rouškou komedie doufá ve více svobody. Materiály ke komedii by nemuseli být brány cenzurou tak vážně, alespoň to předpokládal ve svých podvratných myšlenkách. Bohužel jeho plán nevyšel: Po potlačení pražského jara a po pouhých 3 týdnech od uvedení byl film stažen z kin a „navždy zakázán“.

Uvedení filmu: Florian Deterding (Filmmuseum)

 


 

Neděle 11. 11. 2018  15:OO 

Žert

CZ 1968, 80 min., v originálním znění s německými titulky, 35mm

režie: Jaromil Jireš·námět: podle stejnojmenného románu Milana Kundery: Jaromil Jireš, Zdeněk Bláha ·kamera: Jan Čuřík · hrají: Josef Somr, Jana Dítětová, Luděk Munzar a další

Hlavní hrdina příběhu i po patnácti letech těžce doplácí na důsledky svého žertu ze studentských let. V 50. letech byl Ludvík Jahn vyloučen z vysoké školy a musel jako „třídní nepřítel“ na nucené práce do Pomocných technických praporů. Po letech se setká s jedním z vyučujících, kteří způsobili jeho neštěstí. Začne promýšlet pomstu. Jako předloha filmu posloužil režisérovi stejnojmenný román Milana Kundery z roku 1967.

 


 

Sobota 17. 11. 2018 19:3O 

O slavnosti a hostech

CZ 1966 · 71 min · v originálním znění s německými titulky, digitalDCP

režie: Jan Němec · scénář: Ester Krumbachová, Jan Němec · kamera: Jaromír Šofr · hrají: Ivan Vyskočil, Jan Klusák, Jiří Němec a další

Piknik v lese – vesele klábosící společnost se sejde ve sluncem zaplavené lesní idylce, pak je ale neznámým člověkem vyzvána, aby poslouchala jeho příkazy. Když to jeden z hostů odmítne, je v ohrožení. Filmové podobenství o přizpůsobení se politické moci a zničení těch, kteří si stojí za svými názory, se stalo jedním z nejvýznamnějších filmů období před Pražským jarem. Před kamerou účinkují známí pražští intelektuálové, kteří tím vyjádřili svou kritiku vůči stávajícímu politickému režimu.

 


 

Sobota 17. 11. 2018 21:OO 

Pelíšky

CZ 1999, 115 min, v originálním znění s německými titulky, digitalDCP

režie: Jan Hřebejk, scénář: Petr Jarchovský, kamera: Jan Malíř

Jeden z nejpopulárnějších českých filmů 90. let – a také typický příklad retro-vlny. Co se stane, když se v jednom domě setkají dvě generace, které mají odlišné ideály, minulost i postoj k životu? V jednom pražském činžáku krátce před Vánoci roku 1967: nájemníci Šebek a Kraus se nesnesou. Major Šebek je přesvědčený komunista, Kraus naopak nenávidí „bolševiky“. Zcela jinak je to s jejich dětmi: ty zažívají první lásky, sní o rockové muzice a nových kozačkách ze Západu. Do toho zasáhne sovětské obsazení a násilné ukončení Pražského jara, které navždy změní životy všech.

 


 

Neděle 18. 11. 2018 15:OO 

Spalovač mrtvol

CZ 1969, 95 min, v originálním znění s německými titulky, digitalDCP

režie: Juraj Herz, scénář: Juraj Herz podle předlohy Ladislava Fukse, kamera: Stanislav Milota

„Během natáčení mi bylo jasné, že je to jedinečná šance, kterou už bych nemusel dostat. Psal se rok 1968 a měl jsem absolutní svobodu v mé práci. Mohl jsem točit, co jsem chtěl.“ (Juraj Herz)

Praha na konci 30. let: Karel Kopfrkingl má perfektní život: všechno u něj doma je čisté a má své místo. Svou práci miluje stejně vroucně jako svou rodinu, o svou ženu a děti se stará se stejným citem jako o mrtvé, které denně spaluje. Doposud vykonával svou práci jen v malém a byl s tím spokojený. Když mu pak ale jeden starý přítel vypráví o straně, která slaví v Německu zrovna velký úspěch, začne kalkulovat, jak by mohl zpopelňování dělat efektivněji a plánovat ho ve velkém… Hořké podobenství o konformismu a oportunismu režiséra Juraje Herze nahání člověka husí kůži.

 


 

Čtvrtek 29. 11. 2018 2O:OO 

Ucho

CZ 1970, 93 min, v originálním znění s německými titulky, digitalDCP

režie: Karel Kachyňa, scénář: Jan Procházka, Karel Kachyňa, kamera: Josef Illík

Uvede Dr. Christina Frankenberg (zástupkyně ředitele Českého centra Berlín)

Praha v 50. letech: ministerský náměstek a jeho žena se vrací z výstřední vládní recepce do své vily. Něco není v pořádku. Vypadá to, že tam byla Státní bezpečnost, aby nainstalovala další „ucho“. Snímek překvapivě otevřeně a věrně zachycuje, jak v té době fungovala Státní bezpečnost. Naléhavými černobílými obrazy a sugestivní hudbou navozuje atmosféru nejistoty a strachu ze zvůle státu, se kterou se v době stalinismu mohl setkat každý. UCHO bylo pro tehdejší pohlaváry jedním z nejobávanějších filmů. Okamžitě po svém dokončení v roce 1970 byl snímek uzamčen do trezoru. Své mezinárodní premiéry se dočkal až v roce 1990 na filmovém festivalu v Cannes.