Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Čtení českých autorů na Lipském knižním veletrhu

18. 2. 2015: Až se v březnu otevřou brány lipského knižního veletrhu a světová nakladatelství představí své nově vyšlé knihy, bude u toho opět řada českých autorů, jejichž díla je třeba objevit.

O cizích dvorech a skřípajících prknech

Účastníci EU-projektu TransStar Evropa představují současnou městskou poezii a prózu českých autorů a autorek Aleny Zemančíkové, Jana Balabána, Ondřeje Buddeuse, Radka Fridricha a Jana Němce. S Magdalenou Becher a Daneilou Pusch, moderuje: Martina Lisa

Pořádá EU-projekt „TransStar“ – program pro celoživotní vzdělávání EU a Robert Bosch Stiftung

Čtvrtek, 12. 3. 2015, 17.00–18.00 hodin
Výstaviště, Forum OstSüdOst: hala 4, stánek E505

Marek Toman: Veliká novina o hrozném mordu Šimona Abelese

Dva příběhy z různých století, které spojují osudy dvou otců a synů, vypráví Marek Toman v tajemných pražských kulisách. První se vrací do roku 1694 a je založen na skutečné události. Simon Abeles zemře tragickou smrtí krátce po tom, co se rozhodne konvertovat ke křesťanství. Z vraždy je obviněn jeho otec Lazar a Simon je prohlášen za mučedníka. V druhé rovině, která se odehrává v současnosti, je antropolog Ladislav Albrecht pověřený výzkumem Abelesova hrobu a zároveň pátrá po svém ztraceném synovi Šimonovi, který propadl počítačové hře. Marek Toman (1967) je básník a prozaik, překladatel, publicista a vydavatel, povoláním je diplomat.

Moderuje bohemistka Zuzana Jürgens. Pořádá Ministerstvo kultury České republiky ve spolupráci s Českým centrem Berlín.

Sobota, 14. 3. 2015, 11.30–12.00 hodin
Výstaviště, Café Europa, hala 4, stánek E401

Tereza Riedlbauchová: Pařížský deník

Pařížský deník, pátá básnická sbírka Terezy Riedlbauchové, je postaven na principu zrcadlení, odrazu, dialogu a prostupují ho fragmenty snů a deníkových zápisů. První oddíl V zrcadle černá labuť zahrnuje básně temné a úzkostné, reflektující zejména samotu (ztráta pražského domova na Loretě a osamělost cizince ve velkoměstě). Druhý oddíl Bílá labuť představuje básně prosvětlené francouzskou krajinou či městy a zejména láskou a vášní.

Moderuje bohemistka Christina Frankenberg. Pořádá Ministerstvo kultury České republiky ve spolupráci s Českým centrem Berlín.

Sobota, 14. 3. 2015, 17.00–17.30 hodin
Výstaviště, Café Europa, hala 4, stánek E401

DISPLEJ.eu – současná poezie z Čech, Německa a Slovenska

Čtení a debata s Peterem Dietzem, Ondřejem Buddeusem a Olgou Pek o současné poezii a spolupráci mezi časopisy Randnummer (Berlin/ Hamburg) a Psí víno (Praha). V centru pozornosti bude stát projekt displej.eu - platforma pro současnou česko-slovensko-německou poezii a zároveň stejnojmenná antologie poezie, která vyšla v minulém roce. Moderují Lena Dorn a Martina Lisa

Sobota, 14. 3. 2015, 21.00 hod.
Schaubühne Lindenfels, Karl-Heine-Straße 50, 04229 Leipzig
Vstup volný

Roman Ráž: Lázeňské dobrodružství

Prozaik a scénárista Roman Ráž (1935) představuje první díl plánované trilogie o dvacátém století, román o První světové válce a vzniku samostatného Československa. Vypravěčkou je manželka lazeňského restauratéra, a později starosty, která zachycuje útrapy války, rozpadu manželství a nepřátelství v národně a ideologicky nehomogenní vesnici. Dokumentární styl Romana Ráže podporují fiktivní deníkové zápisky členů rodiny a ostatních zúčastněných stran.

Moderuje bohemistka Christina Frankenberg. Pořádá Ministerstvo kultury České republiky ve spolupráci s Českým centrem Berlín.

Neděle, 15. 3. 2015, 13.00–13.30 hodin
Výstaviště, Café Europa, hala 4, stánek E401

Jan Němec: Dějiny světla

Románový debut Jana Němce byl v Česku nejvýraznější literární událostí uplynulého roku. Román si vysloužil nejen pochvalu kritiky, ale získal hned dvě důležitá ocenění: Česká kniha 2014 a Cena Evropské unie za literaturu 2014. 33letý autor vypráví ve svém rozsáhlém románu fascinující životní příběh Františka Drtikola, prvního českého fotografa světového formátu, jehož snímky dosahují na současných aukcích těch nejvyšších cen. Ve druhé polovině svého života však Drtikol zcela opustil fotografii a začal se věnovat mystice.

Moderuje bohemistka Zuzana Jürgens. Pořádá Ministerstvo kultury České republiky ve spolupráci s Českým centrem Berlín.

Neděle, 15. 3. 2015, 15.00-15.30 hodin
Výstaviště, Café Europa, hala 4, stánek E401

Leipziger Buchmesse