Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

České filmy na Berlinale 2017

V oficiálním programu filmového festivalu Berlinale budou i v tomto roce, mimo jiné, ke shlédnutí následující produkce či koprodukce z České republiky.

Všechno k festivalu a informace ke vstupenkám na www.berlinale.de


Retrospektiva
Ikarie XB 1
Československo 1963, 88 min, orig. znění s angl. tit., režie: Jindřich Polák
Hrají: Zdeněk Štěpánek, František Smolík, Dana Medřická, Irena Kačírkov, Radovan Lukavský

V roce 2163 se vesmírná loď Ikarie XB 1 vydá na cestu do slunečního systému Alpha Centauri, aby našla život na „Bílé planetě“. K 40 členné posádce patří kromě velitele Abajeva a MacDonalda také těhotná důstojnice a již poněkud senilní robot. Po cestě potkají vesmírnou loď, jejíž posádka zemřela násilnou smrtí. Pro dva kosmonauty Ikarie končí toto setkání smrtí. Ostatní jsou krátce poté postihnuti zvláštní spavou nemocí. Zřejmě to způsobuje tmavá hvězda, která se nachází mezi lodí a Bílou planetou…

Elektronická hudba k zfilmování románu Stanislawa Lema působí ještě dnes avantgardně. Také na západě zažil film Ikarie XB 1 svůj vzestup. To nezpůsobila zpackaná kopie, která byla vyrobena pro americký trh,  ale spíš skutečnost, že film – podle výpovědi jeho asistenta Anthony Frewina –  sloužil Stanleymu Kubrickovi jako předloha pro film 2001: Vesmírná Odyssea. Atmosféra osvětlení a další designové prvky scény, jako například šestirohové chodby, se v obou filmech  nápadně podobají.

Jako předfilm budou uvedeni Ropáci/ Oil Gobblers (Československo 1988, orig. znění s angl. tit., režie: Jan Svěrák).

V neděli 15. 02. 19:00 proběhne v Českém centru Berlín doprovodná přednáška Kosmické jaro a film Ikarie XB1 od Ivana Adamoviče.

Ne 12. 02. 19:00, CinemaxX 8, úvod: Michal Bregant        
Ne 19. 02. 14:30, Zeughauskino

 

Soutěž
Pokot/Spoor
Polsko, Německo, Česká republika, Švédsko, Slovensko 2017, 128 min, orig. znění s něm. a angl. tit.,  režie: Agniezska Holland
Hrají: Agnieszka Mandat, Wiktor Zborowski, Miroslav Krobot, Jakub Gierszał, Patricia Volny

Duszejsko, vysloužilá konstruktérka mostních konstrukcí, žije v ústraní v horské vesnici na česko-polských hranicích. Je charismatickou, excentrickou a vášnivou astroložkou a striktní vegetariánka. Jednoho dne však zmizí její milovaní psi. O něco později, během zasněžené zimní noci, objeví svého mrtvého souseda a u jeho mrtvoly stopu jelena.  Další muži zemřou záhadným způsobem. Všichni mají pevné místo ve vesnické společnosti, všichni jsou zasloužilí myslivci. Mají muže na svědomí volně žijící zvířata? Nebo může jít o krvavou odplatu člověka? Podezření padá na Duszejku…

Po výletu do světa seriálů se Agnieszka Holland subversivní detektivkou hlásí zpět na velké plátno.  Pokot se odehrává v krajině s měnícími se ročními obdobími, jejíž divoká krása ale nezakrývá korupci, zlobu a hloupost jejích obyvatel. Film, pevně ukotven v realitě polské provincie, je tak anarchistický jako jeho hrdinka – nebezpečný mix komického detektivního příběhu, napínavého thrilleru a feministické pohádky.

Ne 12. 02. 16:00, Berlinale Palast
Po 13. 02. 09:30, Friedrichstadt-Palast
Po 13. 02. 12:00, Haus der Berliner Festspiele
Út 14. 02. 12:15, Zoo Palast 1
Ne 19. 02. 21:30, Haus der Berliner Festspiele

 

Berlinale Special
Masaryk /
A Prominent Patient 
Česká republika, Slovensko 2017, 114 min., orig. znění s angl. tit., režie: Julius Ševčík
Hrají: Karel Roden, Hanns Zischler, Oldřich Kaiser, Arly Jover, Paul Nicholas

V zimě roku 1939 byl Jan Masaryk, bývalý československý velvyslanec v Londýně, převezen do sanatoria v New Jersey. Jeho nestabilní zdravotní a duševní stav nejsou náhodou: trpí tím, že ho a jeho zemi vlády Velké Británie a Francie nechaly ve štychu. Kvůli diplomatickému taktizování a podepsání Mnichovské dohody dovolily nacistickému Německu napadnout sousední země – první krok k druhé světové válce. Masaryk věřil, že selhal jako diplomat a zostudil dědictví svého otce Tomáše, zakladatele a prvního československého prezidenta. Přesto zůstali po jeho boku lidé, kteří Jana podporovali. Emigrant, německý psychiatr doktor Stein a americká spisovatelka Marcia Davenport mu pomáhali vypořádat se s démony minulosti.

Historický snímek o moci a bezmoci diplomacie v předvečer velké války a vzpomínka na působení Jana Masaryka (1886 – 1948), který od roku 1940 figuroval jako ministr zahraniční pražské exilové vlády v Londýně.

Pá, 17. 02. 20:00, International
So, 18. 02. 18:00, Cubix 8
Ne, 19. 02. 14:00, CinemaxX7

 

Generace Kplus
Piata loď / Little Harbour

Slovensko, Česká republika 2017, 85 min, orig. znění s angl. tit., režie: Ivera Grófová
Hrají: Vanessa Szamuhelová, Matúš Bačišin, Katarína Kamencová, Johanna Tesařová

Lucia nevidí v Jarce nic víc než nejlepší kamarádku. 10letá Jarka to ale vidí jinak. Nechce kamarádku, ale svou matku. Sní o opravdové rodině a domě u moře. Jednoho dne se Jarka ujme opuštěných dvojčat, která potká na nádraží.

Tajemná zahrada její babičky se stane bezpečným přístavem. Společně s Kristianem, klukem ze sousedství, který trpí přehnanou péčí svých rodičů, převezmou roli rodičů. Oba působivě dokazují, jak láskyplně mohou vypadat náklonnost a odpovědnost, pokud si jdeme za svými sny, bez toho, aniž bychom zklamali ty, kteří jsou nám blízcí.

Ne, 12. 02. 10:00, HKW, namluveno v němčině | sluchátka pro originální verzi
Po, 13. 02. 15:30, Filmtheater am Friedrichshain, namluveno v němčině
Pá, 17. 02. 15:30, Zoo Palast 1, namluveno v němčině | sluchátka pro originální verzi