Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

S českým jazykem více než 50 let!

02. 12. 2015: Učit se český jazyk a navštěvovat kurzy češtiny více než 50 let? To si zaslouží uznání! U příležitosti adventního setkání Čechů a čechofilů, pořádaného Českým centrem Berlín v pátek 27. 11. 2015, byly předány certifikáty pěti dlouholetým účastnicím kurů českého jazyka. Hannelore Rabe, Ursula Hübner, Sidonia Zechmeister, Elfriede Jirouš a Margot Permien navštěvují kurzy češtiny v Českém centru Berlín již více než dvacet let a poslední ze jmenovaných, Margot Permien, dokonce již celých 50 let. Paní Permien jsme se proto zeptali (nejen) na to, jaké motivace ji ke studiu češtiny vedly.

Paní Permien navštívila Československo poprvé v roce 1965, a to z důvodu návštěvy přátel. A jelikož svým českým přátelům chtěla rozumět a moci s nimi komunikovat jejich rodným jazykem, začala v témže roce se studiem češtiny: „Chtěla jsem jim rozumět a tak jsem se začala učit. Ale protože jsem tehdy ještě pracovala, nemohla jsem tomu věnovat moc času. A nyní se český jazyk stále učím ze zájmu a z lásky k němu.“

A co přijde paní Permien na českém jazyce nejtěžší? Bez dlouhého přemýšlení označila gramatiku za největší potíž, kterou podle ní studium českého jazyka představuje.

Paní Permien ke kulatému výročí studia češtiny gratulujeme a jí i ostatním dlouholetým účastnicím kurzů děkujeme za přízeň. Stejně tak děkujeme lektorce českého jazyka Dr. Adam, jejíž kurzy výše jmenované navštěvují již zhruba od roku 1989. 

Chcete se také učit česky? České centrum Berlín nabízí skupinové kurzy různých úrovní, stejně jako soukromé lekce. Všechny nabídky kurzů najdete na adrese http://berlin.czechcentres.cz/sprachkurse-all.